ИНТЕРВЮТА

Синхуа: Българският президент Росен Плевнелиев иска да отвори нови врати към Китай

2014-01-10 17:41:00
Българският президент Росен Плевнелиев заяви в интервю за Синхуа, че иска неговото предстоящо посещение в Китай да отвори нови врати между двете държави и да разшири двустранното сътрудничество. Посещението на държавния глава ще се състои от 12 до 15 януари по покана на китайския му колега Си Дзинпин, припомня Синхуа.
 
„Целта на моето посещение е да отвори колкото може повече врати и да подсили отличните българо-китайски отношения," заяви Плевнелиев.
 
Неговото посещение на най-високо политическо равнище ще бъде посещение за ново ниво на доверие между Китай и България, с протегната ръка и с отношение на дружба и разбирателство, казва Плевнелиев. Ще бъдат подписани спогодби в сферата на транспортното сътрудничество и за отварянето на нови културни центрове съответно в Пекин и в София. „Надяваме се, че ще има и други споразумения по линия на Българската академия на науките и Китайската академия на науките, и такива на чисто прагматична бизнес основа," казва той.
 
Пред Синхуа Росен Плевнелиев допълва, че ще бъде придружаван от бизнес делегация, като много от компаниите в нея вече имат бизнес с Китай. По време на посещението на президента в Китай ще бъдат организирани и два бизнес форума.
 
Наскоро българският министър-председател Пламен Орешарски и председателят на Народното събрание Михаил Миков посетиха Китай, приветствайки всички китайски инвестиции в България и в региона, припомня още Синхуа.
 
Росен Плевнелиев казва, че се гордее с първите успешни китайски проекти в неговата страна, например заводът за сглобяване на автомобили на Great Wall Motors и изграждането на мрежата на български телекомуникационен оператор, извършено от китайската компания Huawei.
 
„Много други китайски компании инвестират в сферата на земеделието, в сферата на енергетиката, в сферата на възобновяемите енергийни източници, приветстваме и амбициозната програма на строителните компании от Китай за участие в инфраструктурни проекти в България и в региона," казва Плевнелиев.
 
Стокооборотът между двете държави през 2012 г. се увеличи с над 20 процента. За 2013 г., Плевнелиев очаква рекорден ръст.
 
„Тази динамика е много позитивна. Китай за България е най-важният стратегически партньор в Азия. Китай е и нашият най-голям икономически партньор. Ние искаме да развием, да уголемим и да умножим постигнатото," каза Плевнелиев. „За това виждаме много сериозни перспективи и в сферата на земеделието и производството на храни, където България е готова да предостави индустриални зони и площи за производство на храни," каза той.
 
Плевнелиев каза, че вижда сериозни перспективи за двустранните връзки, ако Китай обмисли използването на стратегическото местоположение на България като възможност да се позиционира в Европейския съюз в по-широк контекст. 
 
„Готови сме да предоставим на концесия наши пристанища на река Дунав, както и на Черно море“. Президентът посочва, че такава възможност съществува и по отношение на магистрали, тунели, мостове и хидроенергийни комплекси, които могат да бъдат построени между България и Румъния с участието на китайски партньори.
 
„Разбираме, че имаме важна мисия и тя е следната: стъпка по стъпка, в правилната посока, която е към задълбочаване и разширяване на сътрудничеството", казва президентът.
 
Плевнелиев приветства реформите, извършвани напоследък в Китай, които според него ще доведат до по-голям просперитет, до повече справедливост и по-добра държавност в Китай.
 
Според Плевнелиев, България може да продава в Китай свои традиционни продукти като кисело мляко, вино и розово масло. Има възможности и за българския туризъм, тъй като все повече китайци пътуват в чужбина, казва той.
 
България е втората държава, която е признала Китайската народна република преди 65 години. „Задачата за политиците от тази гледна точка е още по-сериозна, защото нещо, което е надграждано в продължение на поколения политици, сега трябва да получи своя нов хоризонт и своите нови измерения," казва още Росен Плевнелиев пред агенция Синхуа.
 
Интервю на Мариян Драганов, Чън Хан и Ян Си-ин
 

ОЩЕ ОТ ИНТЕРВЮТА

Румен Радев за ANA-MPA: Гърция и България са "стратегическа ос на стабилност" на Балканите

13 септември 2023 | 16:04
Интервю на президента Румен Радев за Атинско-македонската информационна агенция и София Пападопулу, 12.09.2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков

21 януари 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Интервю с президента Румен Радев за предаването „Стълбището“ на Дарик Радио с водещ Константин Вълков - втора част

21 януари 2023 | 18:06
21 януари 2023 г.

Румен Радев: Модернизацията на Въоръжените сили не е еднократен акт, а непрекъснат процес на повишаване на отбранителните способности и на инвестиции във военнослужещите

7 януари 2022 | 10:10
Интервю на държавния глава за в. „Българска армия“ 7 януари 2022г.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки