НОВИНИ

Вицепрезидентът: Тракийската съдба трябва да влезе в учебниците на децата ни

2025-09-27 13:22:00
Илияна Йотова участва в Националното тракийско поклонение в Маджарово
 
Тракийският въпрос липсва от учебните на нашите деца, това граничи с родоотстъпничество и предателство. Децата ни трябва да знаят за клетата тракийска съдба. Тази памет е отправна точка за бъдещите българи, които ще взимат решения не само за собствената си съдба, но и за съдбата на България. Отправна точка е за добро и зло, за това как да се разбира днешният свят, изпълнен с войни и унищожени човешки съдби. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към множеството хора, с които за поредна година участва в Националното тракийско поклонение в Маджарово, посветено на разорението на тракийските българи.
 
„Уважавам инициативите на Съюза на тракийските дружества в България заради паметта на загиналите и прокудените от домовете си тракийци, заради паметта за историята, защото тя е добрият урок в трудните времена днес“, заяви вицепрезидентът.
 
В словото си Йотова посочи, че през 1913 г. тази част на България е потопена в кръв и страдание, убити са над 2000 невинни души, които „искаха своята Родина“.
 
Вицепрезидентът подчерта, че тракийският въпрос е кауза за нея и президента Румен Радев. „Все още няма справедливост за наследниците на тракийците. Българската държава няма самочувствието да постави въпроса за техните обезщетения пред турската държава, в дух на добросъседство и разбирателство, с всички възможности на дипломацията и преговорите“, заяви Йотова.
 
„С присъщия ни напоследък нихилизъм сме отместили встрани тази страница от българската история. Няма как да се съгласим с подобна политика, тя още веднъж показва, че на България са нужни силни политици. Съревнованието помежду им трябва да е кой може повече да даде за България, а не кой колко в повече притежава. Защото както казваше Капитан Петко войвода, „ей това е, дето разваля света“, подчерта вицепрезидентът.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът обсъди с представители на български организации в Молдова развитието на филиала на Русенския университет в Тараклия

6 март 2026 | 17:05
Акцент в разговорите беше и административно-териториалната реформа в страната

Държавният глава подписа указ за освобождаването на Ангелина Бонева като министър на регионалното развитие и благоустройството и назначи Николай Найденов на длъжността

6 март 2026 | 17:05

Илияна Йотова: България е успешен пример в политиките за равнопоставеност между жените и мъжете

6 март 2026 | 12:12
Равнопоставеността не е кух лозунг, а стратегически интерес, заяви президентът на откриването на форум по повод Международния ден на жената

Президентът Илияна Йотова: За България няма непосредствена заплаха от ситуацията в Близкия изток, няма основание за напрежение сред хората

6 март 2026 | 10:10
Всеки риск се следи много внимателно и при първия сигнал за промяна в ситуацията в Близкия изток и региона, както и по отношение на сигурността на България, ще свикам незабавно заседание на КСНС. В момента няма непосредствена опасност за България, тя не е страна в този конфликт. Няма никакво основание да напрягаме хората.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки