НОВИНИ

Вицепрезидентът Йотова участва в церемонията на наградите „Учител на годината“

2025-05-09 15:25:00

Моята лична мисия е да защитавам високото ниво на българското образование и авторитета на българския учител. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави присъстващите на церемонията по награждаване на победителите в 28-ия Национален конкурс „Учител на годината“, който се организира от Синдиката на българските учители.

Вицепрезидентът определи учителите като властелини на паметта, които с професионализъм предават паметта за историята – българската, европейската, световната, и учат децата на уроците от миналото. „Във вашите ръце е обучението и възпитанието на утрешните български и европейски граждани, които ще определят развитието на Стария континент и на света, за да има просперитет и мир“, посочи Йотова.

Вицепрезидентът изтъкна, че най-добрите български държавници тръгват от класната стая, благодарение на култа към просветата. „Бляскавите си победи България е извоювала не с върха на копието, а с духовност, писменост, култура“, заяви Илияна Йотова, като подчерта двете големи годишнини, които страната ни отбелязва – 1160 години от покръстването и 1170 години от създаването на първата славянска писмена система глаголицата, на чиято основа се ражда кирилицата. „Мъдрият и прозорлив княз Борис превърна България в духовна империя, която даде грамотност на целия славянски род и формира славянската цивилизация. Българските учители сте наследници на тези хора на духа“, заяви вицепрезидентът.

Йотова посочи, че не защитава само историята и традициите на българското образование, а и неговото съвремие и бъдеще. Тя припомни, че България е една от шестте държави в целия Европейски съюз, която е избрана в нея да се създаде гигафабрика за изкуствен интелект. „Това постижение е благодарение на българските учители, които учат децата на математика, информатика, нови технологии и развиват техните таланти“, заяви Илияна Йотова.

В приветствието си вицепрезидентът постави фокус и върху необходимостта от равен достъп до образование на високо ниво за всички деца. Тя благодари на учителите, които успяват с отдаденост и любов да привличат децата в училище дори когато е нужно да убеждават родителите им във важността на образованието.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: Българската църква „Св. Стефан“ в Истанбул е символ на българското национално единство

27 декември 2025 | 13:01
Преди 155 години Българската екзархия постави началото на българската държавност, заяви Илияна Йотова, която беше гост на храмовия празник на Желязната църква

Над 3 720 000 лева достигнаха даренията за „Българската Коледа” от началото на двадесет и третото издание на благотворителната кампания

26 декември 2025 | 09:09
На коледния благотворителен спектакъл „Българската Коледа“ присъстваха президентът Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева, представители на държавни институции, дипломати, дарители, посланици на кампанията и деца, подпомогнати от „Българската Коледа”

Президентът Румен Радев обсъди с ръководството на Асоциацията на банките в България готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото

22 декември 2025 | 15:03
Готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. обсъди държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с ръководството на Асоциацията на банките в България. В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Илияна Йотова в Сухиндол: Местната власт е стабилна, с отговорно и държавническо поведение

19 декември 2025 | 18:06
Вицепрезидентът беше гост на честването на 55-годишнината от обявяването на Сухиндол за град

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки