НОВИНИ

Подобряване на свързаността между България и Румъния като фактор за насърчаване на икономическия обмен в региона, обсъди президентът Румен Радев с изпълняващия длъжността президент на Румъния Илие Боложан

2025-04-29 15:40:00

Подобряване на свързаността между България и Румъния като фактор за насърчаване на икономическия и инвестиционен обмен и туризма в региона, обсъди президентът Румен Радев във Варшава с изпълняващия длъжността президент на Румъния Илие Боложан. Двамата разговаряха в рамките на 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“. По време на срещата българският държавен глава подчерта, че България и Румъния развиват отношенията си на основата на добросъседството и партньорството, налице е позитивна тенденция в туризма, а двустранният стокообмен надхвърля 7 млрд. евро годишно. 

Като ключово предизвикателство пред последващото задълбочаване на икономическите връзки между двете страни президентът Радев открои свързаността между България и Румъния през река Дунав. Румен Радев отбеляза, че съществуващите мостове при Видин-Калафат и Русе-Гюргево не са достатъчни с оглед на непрекъснато увеличаващия се транспортен трафик, преноса на стоки и желанието на бизнеса от региона да реализира общи проекти. Изграждането на нови вериги на доставки, които да повишат стабилността на нашия регион и да компенсират прекъснатите вериги на доставки вследствие на войната на Русия в Украйна, също изискват съвместни действия от държавите от Югоизточна Европа и целенасочена финансова подкрепа от страна на ЕС, посочиха двамата президенти.

По време на срещата бе обсъдена и възможността за засилване на двустранното партньорство в енергетиката и бе подчертано значението на Вертикалния газов коридор за енергийната диверсификация в Югоизточна Европа.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Докато правосъдната система продължава да е обвързана с политически влияния, българите няма да дочакат справедливост

21 април 2026 | 18:06
От съдебната власт зависи стабилността и на другите институции и тяхната легитимност пред гражданите, заяви президентът Илияна Йотова на тържественото събрание на Съюза на юристите в България, с което се отбелязват Денят на Конституцията и професионалният празник на юриста.

Президентът: Очаквам най-накрая в България да има сериозна и добре обмислена съдебна реформа

21 април 2026 | 16:04
Президентът отново заяви, че е най-вероятно да свика първото заседание на Народното събрание в сряда или четвъртък другата седмица.

Президентът Илияна Йотова: Априлското въстание е израз на неутолимата жажда за свобода на народ, който пет века в робство не забравя езика и името си

20 април 2026 | 19:07
Държавният глава откри изложбата „За свободата на един народ“ по повод 150-годишнината от Априлското въстание

Президентът: Поздравявам всички българи, които повярваха, че са по-силни от купения вот и търговията с влияние

20 април 2026 | 19:07
Илияна Йотова изрази надежда прокуратурата да се задейства по представените сигнали от МВР за партии, които купуват гласове

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки