НОВИНИ

Румен Радев: Активната културна политика е ключ към съхранението на националната памет и приобщаването на българските общности зад граница

2025-04-14 17:05:00

Активната културна политика е ключ към съхранението на националната ни памет и приобщаването на българските общности зад граница. Това заяви президентът Румен Радев при посещението си в Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Научният институт е основан през 1986 г. и съхранява най-богатата колекция от гръцки ръкописи в България, над 70 славянски и 200 ориенталски, дву- и триезични ръкописи, които са били създадени в периода IX-XIX  век. В срещата участваха директорът на центъра проф. Вася Велинова, създателят на центъра и негов дългогодишен директор проф. Аксиния Джурова и ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев.

По време на посещението си държавният глава бе запознат с научно-изследователската дейност на центъра, както и в областта на реставрацията и консервацията на средновековните ръкописи. Президентът Радев открои значимия принос на българските историци за опазването на богатото културно-историческо наследство на България, на писмените свидетелства, които разказват за нея, както и на паметта за просветената българска държавност през Средните векове.

Румен Радев подчерта също така, че във времена на изпитания и на опити за манипулиране на историческата истина, последователните усилия на българските учени са още по-необходими, но те следва да получават и адекватна държавна подкрепа. Държавният глава приветства усилията на работещите в центъра да предоставят възможности за развитие на млади български учени и студенти, като подчерта примера на патрона на научния институт проф. Иван Дуйчев, който още приживе получава широко международно признание за богатата си научна дейност. 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Радев: Майските културни празници в Пирдоп са тържество на родолюбието и духа и дават път на нови, млади таланти да следват духа на Тодор Влайков

11 май 2025 | 14:02
Държавният глава приветства жителите и гостите на Пирдоп на официалното откриване на тазгодишните „Влайкови дни“. На събитието Румен Радев беше със съпругата си Десислава Радева.

Президентът: Учудващо и неразбираемо е политици, представящи се за демократи, да се обявяват срещу демокрацията

11 май 2025 | 14:02
Смяната на председателя на ДАНС цели овладяване на службите, за се използват те като бухалки и да се прикриват кражби, заяви Румен Радев

Вицепрезидентът Йотова беше гост 145-годишнината на Народно читалище „Славянска беседа“

11 май 2025 | 11:11
Вицепрезидентът поздрави Народно читалище „Славянска беседа – 1880“ за 145 години от създаването му. Илияна Йотова беше гост на тържествен концерт по повод годишнината.

Президентът: Управляващите, претендиращи да защитават интересите на гражданите с въвеждането на еврото, трябва да потърсят именно тяхната подкрепа

10 май 2025 | 14:02
Българските правителства имат ангажимент към договор, сключен с ЕС, но техният най-голям ангажимент е именно към българите, заяви Румен Радев пред журналисти в Кричим

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки