НОВИНИ

Президентът Румен Радев и Н. В. кралят на Йордания Абдула II бяха домакини на среща на високо равнище от „Процеса Акаба“

2025-04-04 17:38:00

Българският държавен глава Румен Радев и Н. В. кралят на Йордания Абдула II бяха домакини в София на среща на високо равнище „Процес Акаба за Балканите III“, на която бе обсъдена средата за сигурност с фокус върху региона на Югоизточна Европа. 

Форумът е продължение на предишни издания на инициативата, посветени на Балканите – през 2016 г. в Акаба, Йордания и през 2018 г. в Тирана, Албания. В рамките на срещата в София, съпредседателствана от Република България и Хашемитското кралство Йордания, бяха анализирани архитектурата за сигурност на Балканите, регионалните механизми за обмен на информация и координацията на усилията в борбата с незаконната миграция, тероризма, радикализацията и екстремизма, включително и в контекста на предизвикателствата, свързани с последиците от военните конфликти в съседство. По време на дискусиите бяха обсъдени и възможностите за сътрудничество с цел противодействие на радикализацията сред младите хора и в онлайн пространството, както и рисковете, произтичащи от употребата на изкуствен интелект. Президентът Румен Радев проведе двустранни срещи в рамките на форума.

В срещата на високо равнище участваха президентът на Албания Байрам Бегай, председателят на Председателството на Босна и Херцеговина Желка Цвиянович, президентът на Косово Вьоса Османи, президентът на Словения Наташа Пирц Мусар, президентът на Сърбия Александър Вучич, президентът на Хърватия Зоран Миланович, президентът на Черна гора Яков Милатович, президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова, министърът на вътрешните работи на Белгия Бернар Куинтин, заместник-министърът на външните работи на Италия Мария Триподи, заместник-министърът на външните работи на Румъния Ана Кристина Тинка, специалният представител на Унгария за Западните Балкани Жолт Бунфорд,  директорът на службата за вътрешно разузнаване на Норвегия Беате Гангас, специалният представител на Франция за контратероризма и организираната престъпност Оливие Карон, регионален директор за Централна и Източна Европа и Балканите в Министерството на външните работи на Великобритания Даниел Уъркман, координаторът на ЕС за борбата с тероризма Бартян Вехтер, представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, Интерпол, Глобалния интернет форум за противодействие на тероризма, Института за ислямски изследвания Аал ал-Байт в Йордания, посланикът на Гърция Алексиос Мариос Либеропулос, посланикът на Испания Мигел Алонсо Берио, посланикът на Кипър Хараламбос Кафкаридис, посланикът на Нидерландия Симон ван дер Бург, временно управляващият посолството на САЩ в България Сюзън Фалатко и посланикът на Япония Хисаши Мичигами.

Международните срещи от „Процеса Акаба” по инициатива на Н. В. крал Абдула II се провеждат от 2015 г., като тяхната цел е в неформална среда да бъдат обменени идеи и експертиза и да бъде насърчено сътрудничеството и координацията между отделните страни, регионални и международни институции и представители на неправителствения сектор в интерес на международния мир и сигурност. Част от срещите са фокусирани върху отделни региони, като освен посветени на Балканите, до момента са провеждани и издания на „Процеса Акаба“ с фокус върху Източна Африка, Югоизточна Азия и Латинска Америка, а домакини на форумите в сътрудничество с Йордания през годините са били Индонезия, Албания, Нидерландия, Нигерия, Руанда, Съединените американски щати, Организацията на обединените нации, Сингапур, Испания, Норвегия и Бразилия.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: Българската църква „Св. Стефан“ в Истанбул е символ на българското национално единство

27 декември 2025 | 13:01
Преди 155 години Българската екзархия постави началото на българската държавност, заяви Илияна Йотова, която беше гост на храмовия празник на Желязната църква

Над 3 720 000 лева достигнаха даренията за „Българската Коледа” от началото на двадесет и третото издание на благотворителната кампания

26 декември 2025 | 09:09
На коледния благотворителен спектакъл „Българската Коледа“ присъстваха президентът Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева, представители на държавни институции, дипломати, дарители, посланици на кампанията и деца, подпомогнати от „Българската Коледа”

Президентът Румен Радев обсъди с ръководството на Асоциацията на банките в България готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото

22 декември 2025 | 15:03
Готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. обсъди държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с ръководството на Асоциацията на банките в България. В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Илияна Йотова в Сухиндол: Местната власт е стабилна, с отговорно и държавническо поведение

19 декември 2025 | 18:06
Вицепрезидентът беше гост на честването на 55-годишнината от обявяването на Сухиндол за град

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки