НОВИНИ

Държавният глава: От криза се излиза с ясна национална цел и единение, а културата е най-здравата спойка на нашето общество

2025-03-28 08:39:00

Румен Радев връчи Почетния знак на президента на бележития актьор и общественик Явор Милушев на церемонията на Националните годишни награди за сценични изкуства „Икар“
 

Колкото по-дълбоки са кризите, толкова повече трябва да говорим за култура и да произвеждаме култура, защото от криза се излиза с ясна национална цел и единение, които са възможни, когато обществото ни е сплотено от духовни ценности. Именно културата изгражда тези ценности и именно тя е най-здравата спойка на нашето общество. Това заяви президентът Румен Радев в приветствието си към гостите и победителите на 51-ата церемония по връчване на наградите за сценични изкуства „Икар“, която се проведе вчера вечерта в Народния театър „Иван Вазов“. На събитието присъстваха още председателят на Народното събрание, кметът на София и министърът на културата.

По време на церемонията Румен Радев удостои с Почетния знак на президента бележития актьор и общественик Явор Милушев. Отличието се връчва на артиста за цялостните му заслуги към театралното и филмово изкуство, както и за активния му творчески принос към развитието, традициите и авторитета на българската култура и държава. На церемонията Явор Милушев получи и награда „Икар“ за изключителен принос към българския театър. Тази година „Венецианският търговец“ спечели голямата награда за най-добър спектакъл, а за водеща мъжка и женска роля бяха отличени актьорите Самуел Финци и Албена Павлова.

Президентът Радев подчерта, че е силно респектиран от актьорската професия и съпостави огромната разлика в психологическия и емоционален свят на артистите и военните пилоти. „В света, от който идвам, най-важното е да успееш да потиснеш емоциите и чувствата, защото още с откъсването от земята моментално те връхлита залагания с хилядолетия в човека инстинкт за самосъхранение. Вие цял живот решавате обратната задача. Само с едно движение, с една гримаса, с едва забележими нюанси на гласа да отприщите потоп от емоции и чувства“, посочи държавният глава като подчерта обществената значимост на сценичните изкуства и приноса им във формирането на здрави морални устои в българското общество. „Искрено се радвам, че това се осъзнава от все повече хора. Че салоните на театрите са пълни. Че тук от сцената вие ни помагате да се погледнем отстрани, да надникнем дълбоко в себе си. Че ни учите да различаваме доброто от злото“, каза още Румен Радев.

В приветствието си държавният глава подчерта  широкия творчески диапазон на ролите на отличения с Почетен знак Явор Милушев, който с лекота се превъплъщава в диаметрално противоположни образи. „Изигра еднакво блестящо и бунтаря-революционер, и интелектуалеца, анархиста и прокурора, министъра и президента, звяра и любящия съпруг. Накара ни да преоткрием и изживеем Яворов по един неповторим начин“, посочи държавният глава в словото си.  Румен Радев пожела на актьора здраве и удовлетворение от постигнатото на сцената, в живота и в усилията за напредъка на българската култура и общество.

Явор Милушев благодари на държавния глава за полученото отличие и на публиката за подкрепата през годините. „Когато получиш такъв знак и най-високата награда за творчество, тази комбинация е много задължаваща. Това значи да впрегна огромни усилия, за да свърша тази работа и ще я свърша“, заяви още актьорът.

По време на церемонията държавният глава бе придружаван от съпругата си Десислава Радева.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Партньорството между науката и бизнеса не трябва да е еднократна инициатива, а стратегически избор за бъдещето на България

16 юни 2026 | 12:12
Богатството на съвременните общества се създава там, където знанието среща предприемаческия дух, а научните открития се превръщат в производство и конкурентно предимство. България има всичко необходимо за това – талантливи учени, креативни инженери, предприемчив бизнес и традиции в науката. Нужно е да превърнем тези предимства в обща национална цел. Това заяви президентът Илияна Йотова при откриването на шестото издание на форума „Наука за бизнес“.

Илияна Йотова: Подпалването на български дипломатически автомобили на територията на Северна Македония е посегателство срещу България

16 юни 2026 | 12:12
Целият свят е заинтересован примирието в Близкия изток да бъде трайно, заяви държавният глава пред журналисти

Президентът категорично осъжда палежа на дипломатически автомобили на българското посолство в Скопие

15 юни 2026 | 18:06
Позиция на държавния глава Илияна Йотова

Президентът Илияна Йотова подписа указ за назначаване на състава на Централната избирателна комисия

15 юни 2026 | 17:05
Държавният глава проведе процедурата за нов състав на ЦИК, като на 9 юни в рамките на публични консултации партиите и коалициите в настоящия парламент представиха своите предложения за членове. На 12 юни излъчените кандидати бяха изслушани.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки