НОВИНИ

Президентът Румен Радев: Много европейски политици все още не могат да излязат от тесните идеологически рамки и тласкат Украйна към катастрофа

2025-03-01 14:56:00

Вчерашната среща в Белия дом върна истината за войната в Украйна и сблъска двата подхода за намиране на решение, заяви държавният глава пред журналисти в Етрополе

Вчерашната среща в Белия дом между президентите Тръмп и Зеленски върна истината за войната в Украйна и сблъска двата подхода за намиране на решение – изразеният от американския президент за незабавно прекратяване на безумното кръвопролитие и търсене на пътища към мира чрез засилена дипломация, и другият –  за продължаване на войната на всяка цена, без оглед на жертвите и разрушенията, с открити опити за въвличане на НАТО във войната и риск от Трета световна война. Това заяви държавният глава Румен Радев пред журналисти в Етрополе днес.

„За съжаление много европейски политици все още не могат да излязат от тесните идеологически рамки и да осъзнаят истинския характер и перспективите пред тази война“, заяви президентът. По думите му те продължават да вярват в някаква утопия, че Русия ще бъде победена и по този начин продължават да тласкат Украйна към катастрофа. „Защото продължаването на военните действия оттук нататък е съпроводено единствено с още повече смърт, още повече разрушения и очевидно и неизбежно – още по-големи загуби на територия от страна на Украйна“, допълни Румен Радев.

Държавният глава напомни своята позиция, изразявана в рамките на международни форуми, както и в срещата му с американския президент в Париж през декември м.г., че най-големият проблем за Украйна в тази война не е доставката на оръжие, а това че хората на бойната линия привършват. „Наближаваме най-тежкия момент, когато някой ден хората на бойното поле наистина ще свършат и ако не направим нещо, за да спрем това кръвопролитие, ще бъдем изправени пред огромната политическа и морална дилема как да продължаваме оттук нататък“, заяви Румен Радев. Оръжията вече не помагат, нужни за хора, заяви той. „Ще пратим ли хора в Украйна? Категорично не. Това означава глобален сблъсък“, допълни президентът.  

Запитан за позицията на България държавният глава посочи, че тя следва позицията на силните без собствена мисъл за характера и перспективите на тази война. Помолен да отговори има ли критики към реакцията на правителството президентът определи изразената позиция като „губеща“.

Румен Радев подчерта, че Украйна трябва да има място на масата за преговори. На първо място трябва да се тръгне от споразумение за прекратяване на огъня, оттам нататък вече чрез дипломация да се търси мирен път за излизане от този ужасно кръвопролитен конфликт, заяви още той. Вече има политическа воля на най-високо ниво и от ръководството на САЩ, и от ръководството на Русия, каза също така президентът Радев. Той посочи, че Европа трябва час по-скоро да намери своето място в тази реалност, както и на масата за преговорите, защото не могат да се водят преговори за мир в Европа без нейното участие.

В отговор на въпрос дали трябва да се свика спешна среща на върха с участието на европейските държави и САЩ, Румен Радев заяви, че такава среща е неизбежна и постави въпросът защо не бе направена по-рано. Президентът запита и защо е трябвало да минат 3 г., за да се върнем към върнем към плана на Хенри Кисинджър, който каза много ясно как ще приключи всичко това. „След стотици хиляди жертви, след огромни разрушения и опустошения, след всички нанесени вреди и на Европа, и на нас, защо трябваше да стигнем дотук. Кой ще носи отговорност за тези жертви“, каза още държавният глава.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава удостои 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ с президентски плакет „Св. Св. Кирил и Методий“

17 април 2025 | 20:08
Наред с личностното израстване, усърдното изучаване на немския език и култура, активното участие в програмите за обмен с Германия, които допринасят за развитието на приятелството между нашите две страни, учениците от 91-а гимназия доказват всеки ден, че България е била, продължава и ще бъде важна и неделима част от европейското културно пространство, обърна се президентът Радев към възпитаниците на училището.

Румен Радев: За да е устойчив и необратим, процесът на разширяване на ЕС трябва да се гради на реалното изпълнение на критериите за членство

17 април 2025 | 16:04
Това бе позицията, която държавният глава изрази на среща с европейския комисар за разширяването Марта Кос

Вицепрезидентът: България не поставя допълнителни условия към Северна Македония, а иска тя да изпълнява европейските критерии за членство

17 април 2025 | 12:12
Илияна Йотова участва в откриването на форума „Европейският съюз среща Балканите“, гост на който беше и европейският комисар за разширяването Марта Кос

Вицепрезидентът пожела на българските юристи политиците по-малко да се месят в работата им

16 април 2025 | 18:06
Илияна Йотова беше гост в Съюза на юристите на тържественото събрание по повод Деня на Конституцията и професионалния празник на юриста

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки