НОВИНИ

Президентът Радев открои перспективите за разширяване на икономическото партньорство между България и Германия на срещи с представители на бизнеса в Мюнхен

2025-02-15 11:15:00

Президентът Румен Радев открои перспективите за по-нататъшното разширяване на икономическото партньорство между България и Германия на срещи с представители на бизнеса в Мюнхен, където е на посещение за участие в Мюнхенската конференция по сигурността. По време на разговор с представители на Федералната асоциация за икономическо развитие и външна търговия, в който участва и министърът на външните работи Георг Георгиев, държавният глава подчерта позитивната тенденция в икономическото и инвестиционно българо-германско сътрудничество, показател за което е устойчивият търговски стокообмен, който за поредна година достига 12 млрд. евро годишно с положително салдо за страната ни.

Румен Радев оцени високо инвестициите от Германия в България както за това, че допринасят за откриването на нови работни места в реалната икономика и производството, но и за внедряването на нови бизнес и управленски модели за развитието на връзките между науката и образованието с икономиката.

Като особено перспективни сфери на двустранното партньорство бяха посочени аутомотив сектора, производството на машини и оборудване, електрониката и високите технологии, включително създаването на софтуер. Обща бе позицията, че изградените и развиващи се на основата на взаимно доверие отношения между България и Германия са от общ интерес и укрепват потенциала за преодоляване на икономически кризи.

В Мюнхен президентът Радев проведе среща и с председателя на Федералната асоциация на германската индустрия за сигурност и отбрана Армин Папергер, по време на която изрази интереса на страната ни за съвместно сътрудничество в тази област.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: Активната гражданска позиция е ключова за решаването на голяма част от проблемите пред България

25 март 2025 | 17:05
Илияна Йотова разговаря на „Дондуков“ 2 със студенти от инициативата „Политиката отвътре“

Вицепрезидентът Илияна Йотова участва в откриването на детска ясла в столичния район „Изгрев“

25 март 2025 | 12:12
За първи път от 30 години се открива толкова модерна ясла в София, която ще осигури места за 150 деца

Вицепрезидентът: Държавата не може да спечели без силно училище

25 март 2025 | 09:09
Илияна Йотова беше гост на 35-годишнината на Синдиката на българските учители

Перспективите за разширяване на сътрудничеството между България и Словакия обсъдиха президентът Румен Радев и министърът на външните работи Юрай Бланар

24 март 2025 | 17:05
Перспективите за разширяване на сътрудничеството между България и Словакия в икономиката, енергетиката, иновациите, аутомотив индустрията и фармацията обсъдиха на среща в президентската институция държавният глава Румен Радев и министърът на външните работи и европейските въпроси на Словашката република Юрай Бланар.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки