НОВИНИ

Румен Радев: Днешните будители имат смелостта да изричат истината, силата да се борят с невежеството, арогантността и примирението и непреклонността да следват идеала си за модерна и свободна България

2024-11-01 13:33:00
 
 
Слово на държавния глава по случай Деня на народните будители – 1 ноември
 
 
Скъпи сънародници, 
 
В един от най-съкровените български празници – Деня на народните будители, за мен е чест да посрещна толкова много представители на културно-просветните ни институции, призвани да бъдат духовни стожери на българската нация.
 
Будителството е уникална, изцяло българска духовна категория. Една дума, събрала в себе си мъдростта и духовната сила на нашия народ, многовековния му стремеж към просвещение, свобода и напредък. Дума, която сродява светеца, просветителя, даскала, революционера, писателя, артиста – от „История Славянобългарска“ на отец Паисий през пламенните възрожденци до наши дни.
 
Будителите са носителите на културата, морала и хуманните ценности на обществото ни. Будителят невинаги е човек на интелектуалния труд и може да бъде всеки, който с дела и думи носи просветление на другите и смирено служи на народа си.
 
Днешните будители носят в себе си искрата на предците и със словото, знанието, таланта и дързостта си отстояват българщината и бунят духовете. Имат смелостта да изричат истината, силата да се борят с невежеството, арогантността и примирението и непреклонността да следват идеала си за модерна и свободна България.
 
Затова искам да благодаря на всички хора на изкуството и духовността, учителите и просветителите, мъжете и жените на доблестния пример и куража, за отдадеността на благородната будителска мисия.
 
На всички вас, днешните будители, благодаря за честта да отбележим заедно днешния ден.
 
Честит празник!
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев се срещна с ръководството на Националния съюз „Безопасност и охрана“

18 септември 2025 | 14:02
В разговора участва и началникът на НСО генерал-майор Емил Тонев

Румен Радев: Самоувереността на управляващите е измамна, защото стабилността на едно управление зависи не само от парламентарната подкрепа, а негодуванието сред българите расте

17 септември 2025 | 13:01
Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в отговор на въпрос за предстоящото гласуване в Народното събрание на вот на недоверие срещу правителството.

Президентът Радев: Справянето с дефицита на критични способности изисква преодоляване на дълбоката фрагментация в европейската отбранителна наука и отбрана

17 септември 2025 | 13:01
На фона на динамичната среда за сигурност справянето с дефицита на критични способности изисква преодоляване на дълбоката фрагментация в европейската отбранителна наука и отбрана и широко сътрудничество между европейските държави. Това заяви президентът Румен Радев днес на форум, на който бяха представени съвременни технологии в областта на отбраната и сигурността.

Румен Радев: Приятелските отношения и доверието между България и Китай създават благоприятни предпоставки за всестранно задълбочаване на икономическото партньорство

15 септември 2025 | 21:09
Държавният глава Румен Радев проведе среща в президентската институция днес със заместник-министъра на търговията на Китайската Народна Република Лин Дзи и представители на китайска бизнес делегация

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки