НОВИНИ

Вицепрезидентът Йотова беше гост на представянето на книгата „Македония в карикатури – Александър Божинов“

2024-06-14 11:57:00

Вицепрезидентът Илияна Йотова беше гост на представянето в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ на книгата „Македония в карикатури – Александър Божинов“. Нейни съставители са проф. Ваня Добрева и проф. Боряна Бужашка. Изданието е част от проект на Университета по библиотекознание и информационни технологии, финансиран от Фонд „Научни изследвания“, „Между трагичното и комичното – Александър Божинов (карикатурист, военен фотограф и писател)“. В приветствието си Йотова подчерта, че с проекта и издаването на карикатурите на Александър Божинов ще се запълни съществуващата празнина от знание за бащата на политическата карикатура особено сред младите хора в България.

„Дългата биография и творчеството на Божинов са прочит на бурните и изпълнени с трагизъм години на младата Трета българска държава, на перипетиите на историята, на идеологическите и политическите преобръщания. През всичките тези години това, което води Александър Божинов и в живота, и в творчеството му, е любовта към България и националния идеал – обединението на Родината. Той живее със съдбата на нашите събратя от Македония и Одринска Тракия след териториалната и политическа катастрофа, след катастрофата на българското самочувствие и самосъзнание, която носи Ньойският договор“, заяви вицепрезидентът. Тя посочи, че Божинов пресъздава историята чрез ирония и сарказъм, обрисува съвременните политици, изгражда запомнящи се образи – на Великите сили, които се намесват на Балканите, на бедния селянин, на българина, останал извън пределите на Родината. „В този калейдоскоп от образи е гениалността на твореца – той успява в своите рисунки да пресъздаде характера на Ньойския договор, на други международни спогодби, на закони. Характерно за него е, че всяка карикатура е обяснена от кратък текст, за да не остане никакво съмнение какъв смисъл е вложил в нея“, подчерта Илияна Йотова.

Вицепрезидентът изтъкна, че голяма част от карикатурите на Александър Божинов сякаш са рисувани за днешния ден. „Някои герои от днешната политическа менажерия могат да видят своя първообраз в тези карикатури. Можем да видим и съвременната ситуация на Балканите, където според Божинов трудно се постига равновесие“, посочи Йотова. „Нашите съседи от Република Северна Македония продължават с това, което Александър Божинов осмива преди 100 години – желанието да се заличи всичко българско, уволнения на български учители, свещенослужители, забрана на български дружества“, заяви тя.

„По същия ред, както всички хора, съм излязъл на бял свят. Оттогава до днес съм живял в едно голямо безредие“, казва Александър Божинов. С молив и туш той се опита да сложи ред в безредието и ни завеща да гледаме на трагичното през комичното, за да можем да го преживеем по-лесно“, отбеляза вицепрезидентът.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Гласът на младите хора достига до президентската институция и е важно как те виждат проблемите и предизвикателствата пред България

22 октомври 2025 | 17:05
Учениците Матилда Матева и Емилиян Георгиев бяха „президент“ и „вицепрезидент“ за един ден

Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание измененията в Закона за специалните разузнавателни средства

22 октомври 2025 | 15:03
Държавният глава отбелязва, че подобно на аналогичните промени във връзка с председателите на ДАНС и на ДАР, предложената промяна поражда риск от реполитизиране на процеса по подбор на висши управленски кадри в системата на националната сигурност и превръщането им в напълно зависими от управляващото политическо мнозинство.

Държавният глава Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание част от измененията в Закона за Държавна агенция „Разузнаване“

22 октомври 2025 | 15:03
В мотивите си държавният глава посочва, че с измененията на досегашния механизъм за назначаване, респективно освобождаване на председател на ДАР в хипотезата на споделена компетентност между Министерския съвет и президента, се нарушава гаранцията за обективност, независимост и липса на политическо влияние при избора на председател.

Държавният глава удостои с орден „Мадарски конник“ първа степен д-р Инго-Ендрик Ланкау, почетен консул на България в провинция Хесен, Федерална република Германия

22 октомври 2025 | 14:02
Отличието се връчва за особено големите заслуги на д-р Ланкау в укрепването и развитието на отношенията между България и провинция Хесен в сферата на образованието, културата и науката

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки