НОВИНИ

Президентът Радев: Пълноценната интеграция на Косово в международната общност ще допринесе за стабилността и сигурността на региона и цяла Европа

2024-04-22 17:22:00

Държавният глава се срещна с министър-председателя на Косово Албин Курти


България подкрепя последователно усилията на Република Косово за задълбочаване на интеграцията на страната в европейските структури и международната общност. Това ще допринесе за гарантиране на стабилността и сигурността не само на Западните Балкани, но и в Европа, заяви президентът Румен Радев на среща с министър-председателя на Косово Албин Курти.

По време на разговора Румен Радев и Албин Курти приветстваха засилването на политическия диалог между България и Косово, включително и на най-високо равнище. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване двустранното сътрудничество с фокус върху насърчаване на връзките между бизнеса от двете държави. Румен Радев изрази удовлетворение, че след визитата у нас на президента на Косово Вьоса Османи-Садриу през 2022 г. и неговото посещение в Прищина през 2023 г. е постигнат напредък по двустранни споразумения в различни сектори от взаимен интерес.

Българският президент приветства ангажимента на косовските власти да бъде предоставен статут на българската общност в Косово. Изключително важно е законово да бъдат закрепени механизми, които да позволят на гражданите в Косово с българско самосъзнание да съхраняват и изразяват своята идентичност, както и да упражняват свободно гражданските си права, заяви президентът Румен Радев.

Европейската интеграция на Косово и провеждането на реформите за укрепване на демократични и модерни институции са важни не само за гражданите на Косово, но те ще дадат и силен положителен сигнал за Западните Балкани, посочи Румен Радев. По думите на президента, в контекста на ускоряването на процеса на разширяване на ЕС, Косово не бива да остава на заден план и трябва да бъде мотивиран отчетеният от страната напредък.

Премиерът Курти благодари за последователната позиция на България за европейската перспектива на страната, в това число и подкрепата за членство в Съвета на Европа.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев се срещна с представители на чешката компания Aero Vodochody

16 юли 2025 | 16:04
В срещата участва и посланикът на Чешката република в Република България Мирослав Томан

Президентът Радев: Основното предизвикателство пред Въоръжените сили е как да трансформират по най-ефективния начин политическата воля и получените средства в адекватни отбранителни способности

16 юли 2025 | 16:04
Държавният глава се срещна на „Дондуков“ 2 с председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Джузепе Каво Драгоне

На Българското военно гробище във Вуковар президентът Радев отдаде почит пред български офицери и войници, загинали в заключителната фаза на Втората световна война

15 юли 2025 | 15:03
Българският държавен глава благодари на хърватската държава за усилията да се съхранява паметта към загиналите

Президентът Радев и наши сънародници в Хърватия почетоха делото на Иван Вазов пред паметника на писателя в Загреб

14 юли 2025 | 19:07
Българите, живеещи в Хърватия, са активна част от съвременното хърватско общество, която с дейността си допринася за по-доброто име и доверие към България. Това заяви президентът Румен Радев пред наши сънародници в Загреб.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки