НОВИНИ

Президентът Росен Плевнелиев: Израел има потенциал да увеличи инвестициите си в България

2012-03-02 15:00:00

Израел има потенциал да увеличи размера на преките си инвестиции в България. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който се срещна днес с министъра на външните работи на Държавата Израел Авигдор Либерман, който е на посещение у нас. Росен Плевнелиев и Авигдор Либерман направиха преглед на двустраннoто сътрудничество и подчертаха съществуващите традиционни отношения на доверие и стратегическо партньорство между България и Израел. Спасяването на българските евреи по време на Втората световна война е исторически факт, който обуславя характера на съвременните отношения между България и Израел.

Държавният глава изрази интереса на страната ни за установяването на по-тесни контакти на България и Израел в сферата на информационните и комуникационните технологии, биотехнологиите и фармацевтиката, в които Израел е лидер.

Изразено бе удовлетворение от ръста и разширяването на структурата на двустранния стокообмен. България и Израел планират да задълбочат сътрудничеството си в традиционни за двете страни области, каквито са недвижимите имоти, културата и образованието, енергетиката, иновациите, селското стопанство и туризма.

Президентът запозна Авигдор Либерман с възможностите за участие на израелски компании в предстоящото модернизиране на ключовата транспортна инфраструктура у нас, включително на големите пристанища и летища.

Росен Плевнелиев подчерта също така, че България се стреми да диверсифицира източниците и трасетата за пренос на енергоресурси и има интерес за внос на природен газ от Израел, ако се открият залежи на газ в Средиземно море.

Президентът отбеляза, че България цени високо сътрудничеството с Израел в сферите на отбраната и сигурността и ще се стреми към тяхното последващо развитие и задълбочаване.

На срещата бяха разменени мнения за обстановката в Близкия изток и Северна Африка.

Авигдор Либерман предаде на президента Плевнелиев покана от страна на неговия израелски колега Шимон Перес да посети Държавата Израел.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава приветства участниците в благотворителното спортно събитие за деца „Победителят си ти!“

8 март 2025 | 15:03
Силната обществена подкрепа към трениращите „слънчеви деца“ ще сбъдне техните спортни мечти и така ще превърне всяко от тях в победител. Това заяви президентът Румен Радев в приветствието си към участниците в благотворителното спортно събитие за деца „Победителят си ти!“. Лекоатлетическият турнир е в подкрепа на състезателите от Федерацията по адаптирана физическа активност (ФАФА) във връзка с участието им на предстоящи международни състезания. Събитието се провежда под патронажа на държавния глава.

Президентът Радев: Модернизацията на Българската армия трябва да е постоянен и осъзнат ангажимент на всяка власт, а не да се чака Брюксел да задава посоката

8 март 2025 | 15:03
Европа не може повече да си позволява да не отчита реалността за войната в Украйна с празната надежда, че ще наложи мир от позицията на сила, заяви държавният глава

Засилване на партньорството в отбранителната индустрия и високите технологии между България и САЩ обсъди президентът с водещи американски компании

7 март 2025 | 15:03
Американска бизнес делегация е на посещение у нас по инициатива на държавния глава

Президентът: Благополучието на българските деца трябва да е водеща национална цел за политиците, гражданските организации и обществото

5 март 2025 | 17:05
Високата детска бедност изисква адекватен институционален отговор и реална социална интеграция, подчерта държавният глава Румен Радев на среща с Мари-Луиз Колейро Прека, председател на детската правозащитна организация Eurochild и президент на Малта в периода 2014-2019 г.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки