НОВИНИ

Президентът: България се нуждае от подготвени хора, които разбират и могат да управляват сложните процеси в националната сигурност и икономиката

2023-11-04 17:15:00

В условията на динамични процеси в геополитически план, във влошаваща се среда на сигурност, сътресения в икономиката, на кризи от всевъзможен характер, България има нужда не само от стратегически документи и програми, а от подготвени хора, които разбират и могат да управляват сложните процеси в националната сигурност и икономиката. Това заяви президентът Румен Радев на тържественото събрание по повод 20-ата годишнина на Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив.

Държавният глава открои утвърдената роля на висшето училище като важен образователен център със значение не само за региона на Пловдив, но и за страната и с високо международно признание, в което се въвеждат нови форми и методи на обучение. Президентът приветства и неговата социална програма, с която се подпомагат студенти, които нямат възможност да си позволят висше образование. „Вярвам, че тази програма е част от нашите общи усилия за борба с неравенствата и изграждането ни като общество, основано на хуманни ценности“, посочи Румен Радев.

Президентът поздрави студентите с избора на специалности в сферата на сигурността и икономиката, които са особено актуални днес, в условията на сътресения в Европа, предизвикани от войните в съседство. „На вас се пада честта да участвате активно, да управлявате тези процеси и ние ще разчитаме на вашите знания, воля, енергия, амбиции и родолюбие“, заяви държавният глава. Той подчерта значението и на трансформацията на българската икономика към производство с висока добавена стойност, висока производителност, износ на готова продукция, а не суровини и ускорен преход към кръгова и зелена дигитална икономика.

В рамките на събитието бяха връчени дипломите на абсолвенти с отличен успех от Випуск 2023 на висшето училище. Почетният знак на държавния глава за заслуги в развитието на образованието бе връчен на президента и един от основателите на ВУСИ проф. д.п.н. Георги Манолов.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: Левски ни завеща самочувствието на българи, които заедно с другите народи да водят световните дела

19 юли 2025 | 09:09
Илияна Йотова беше гост на откриването в Етрополе на паметник на Апостола на свободата

Държавният глава: Нека заветите на Левски останат наш верен спътник по трудния, но благодатен път към чистата и свята република

19 юли 2025 | 08:08
Апостола ни завеща вярата, че независимо от епоха и обстоятелства можем да бъдем ковачи на собствената си съдба, заяви Румен Радев по случай 188-ата годишнина от рождението на Васил Левски и 80 години от обявяването на Левски за град

Румен Радев: Демокрацията е фасадна, правителството е декор на дуото Пеевски – Борисов, а правосъдието избирателно

18 юли 2025 | 13:01
Все по-трудно ще бъде да лъжем Европа какво се случва тук, заяви държавният глава пред журналисти

Вицепрезидентът: Гвардейският представителен духов оркестър е емблема на дълг, чест и достойнство

17 юли 2025 | 13:01
Илияна Йотова откри изложбата „Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки