НОВИНИ

Президентът Румен Радев във Виена: Българският бизнес устоя на кризата и предлага добри възможности за взаимноизгодни партньорства

2023-06-23 15:07:00

Българският бизнес успя да се справи с редица предизвикателства в кризата и днес предлага добри възможности за взаимноизгодни партньорства. Австрия е вторият по големина реален инвеститор в българската икономика и ние ценим не само финансовите измерения на вложенията, а и опитът в управлението, производството и изграждането на нови модели на отношения между бизнеса и обществото, които са добавена стойност в нашето партньорство. Това заяви президентът Румен Радев, който участва във Виена в кръгла маса, организирана от Стопанската камара на Австрия (WKÖ). Във форума се включиха представители на българския и австрийския бизнес в областта на енергетиката, банковия сектор, автомобилната индустрия и високите технологии.

Държавният глава подчерта пред представителите на бизнеса, че постигнатата предвидимост в енергийния сектор у нас се дължи на повишената сигурност на доставките на енергийни ресурси и ниските цени на електроенергията. Президентът открои постигнатите през последните месеци от България споразумения с Гърция и Турция за достъп до техните терминали за втечнен газ и газопреносни мрежи, което осигурява реална енергийна диверсификация и е солидна основа за насърчаване на конкурентоспособността на бизнеса. Страната ни е част и от все повече международни коридори за пренос на енергийни ресурси към Европа, включително и по инициатива на България като „Solidarity Ring”, за увеличаването на доставките на природен газ от Азербайджан.  

Зеленият преход е изключително важна цел за ЕС, но тя не бива да бъде постигана за сметка на прибързаното затваряне на базови мощности, загуба на конкурентоспособност и на икономически възможности, ръст на цените и тежка цена за европейските икономики и нашите общества, подчерта държавният глава.

Като особено перспективна област на сътрудничеството с Австрия Румен Радев отбеляза високите технологии в областта на финансовия и банков сектор. Разработен от български компании специализиран софтуер се използва от водещи банки в Африка, а европейски банки установяват свои управленски центрове в страната ни, заяви президентът.

Румен Радев отбеляза стабилното развитие на автомобилния сектор в страната ни, която е сред водещите доставчици на компоненти за автомобилната индустрия в Европа, включително в областта на софтуера. В България работят над 350 компании в тази сфера, които имат около 75 000 работници. „Най-високото признание за постигнатото от България е, че все повече автомобилни компании откриват в България свои научни и развойни центрове, което е добра възможност за нашите инженери и компании“, подчерта още президентът.

Като конкурентни предимства на страната ни в Европа, Румен Радев посочи също така стабилните показатели на българската икономика, икономическият ръст от 3.4% за 2022 г., ниското съотношение на външния дълг спрямо брутния вътрешен продукт, значителният ръст на индустриалното производство и на износа, както и квалифицираните кадри.

Държавният глава Румен Радев е на посещение в Австрия по покана на федералния канцлер Карл Нехамер и предстои по-късно днес двамата да проведат среща във Виена.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Преображенци подчиниха на волята си цяла епоха и я превърнаха в неугасващ урок по безстрашие и родолюбие

16 август 2025 | 23:11
Наследниците на тракийци стоят като щит срещу всеки опит за пренаписване на страниците на освободителните борби на Тракия и Македония, заяви президентът по случай 122-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание в местността Петрова нива

Румен Радев: Онези, които плячкосаха "Булгартабак" и КТБ и прокараха набързо скандалните поправки в Закона за държавната собственост, сега се правят на загрижени за обществения интерес

16 август 2025 | 22:10
За да има диалог между институциите, той изисква правителството да се еманципира от задкулисието, а не да го легитимира, подчерта държавният глава

Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост

11 август 2025 | 11:11
Държавният глава счита, че приетите в последния момент, на 31 юли 2025 г. промени, отнемат установени в закон гаранции при осъществяване на определени разпоредителни сделки с имущество, поверено на държавата.

Президентът Радев обсъди необходимостта от анализ на развитието на подводния ни флот с ръководството на Съюза на подводничарите

10 август 2025 | 13:01
Развитието на подводния флот на Военноморските ни сили обсъди президентът Румен Радев с представители на ръководството на Съюза на подводничарите в Република България. На срещата, която се проведе по инициатива на Съюза на подводничарите при посещението на държавния глава във Варна, бяха обсъдени възможностите за придобиване на подводници като част от процеса на модернизация на Българската армия и необходимостта от всеобхватен анализ в тази насока.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки