НОВИНИ

Румен Радев: Образованието формира светогледа на младите хора и е от ключово значение за духовното единение на нацията

2023-03-28 18:14:00

Историческата памет и националната идентичност са в устоите на държавността, заяви президентът на кръглата маса „Образованието – ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество“

Образованието трябва да бъде издигнато в стратегически приоритет и водеща национална цел, от които да зависи развитието на всички останали цели. Това заяви президентът Румен Радев по време на кръглата маса „Образованието – ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество“. Форумът, организиран от Министерството на образованието и науката, се състоя под патронажа на държавния глава. В кръглата маса участие взеха вицепрезидентът Илияна Йотова, министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов, изтъкнати историци, университетски и училищни преподаватели, представители на МОН, както и на синдикални организации в сферата на образованието.

В словото си пред участниците държавният глава открои огромната роля на образованието не само за придобиването на устойчиви знания и умения, но и за духовното развитие на младите хора. „Преди да бъдат добри инженери, IT специалисти, лекари, изследователи, преди да бъдат успешни граждани на света, нашите млади хора трябва да бъдат преди всичко достойни и пълноценни граждани на България“, посочи президентът Радев и подчерта, че за развитието ни като държава е изключително важно да предадем на идните поколения историческата памет, ценности и духовност.

Образованието е това, което днес определя какви ще бъдат в бъдеще амбициите и мястото на България в световните обществени процеси, заяви още държавният глава. По думите му успешното вписване на България във все по-глобализиращ се свят, на остра конкуренция и културни експанзии, е важно да можем да развиваме нашите национални амбиции и да отстояваме нашето собствено духовно пространство. „Ще могат ли младите ни хора да оценяват по достойнство достиженията на глобалното развитие на човека, ако те не познават достатъчно и не се гордеят с огромния принос на България в културното развитие на човечеството и със своята българска национална идентичност?“, попита президентът Радев. България има огромна нужда от единение на нацията, което може да се постигне, само ако децата от ранна възраст изградят обща представа и мироглед за България и за света, ако се възпитават в национални ценности и идеали, в любов и преданост към България, подчерта още Румен Радев.

Държавният глава призова да не се допуска български автори  да отпадат от учебното съдържание по литература, както и да не се пренаписва българската история. По думите му няма как държавата и държавните институции да не се ангажират, когато става въпрос за фундаментите на държавността, а сред тях са и въпросите за историческата памет и за националната идентичност, които младите хора възприемат в процеса на образованието.

„Големият и важен фокус в нашите общи усилия е да гарантираме, че България ще има здрави духовни устои за бъдещите поколения, които трябва да се възпитават в дух на българщина, в национални ценности и идеали, в любов и преданост към България. Това е голямата задача“, заяви още президентът Румен Радев на кръглата маса Образованието – ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество“.

 


 

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Обръщение на държавния глава Илияна Йотова към българския народ по повод изборите за Народно събрание

17 април 2026 | 19:07
Трябва да гласуваме, защото знаем, че след деня на изборите ще имаме нужда от силни хора, от силни лидери. Ще имаме нужда от силна външна политика - европейска, предвидима за нашите международни партньори, но и в интерес на българските граждани, посочи държавният глава.

Президентът: Институциите и политиците да се вслушват в гласа на интелектуалния ни елит, пожънал национална и световна слава

17 април 2026 | 14:02
Илияна Йотова удостои с висши държавни отличия дейци на науката и образованието

Държавният глава: Конституцията е гарант за правовата държава, обединява и пази своите граждани

16 април 2026 | 12:12
Президентът Йотова участва във Велико Търново в отбелязването на 35-ата годишнина от основаването на Конституционния съд на Република България и Деня на Българската конституция

Президентът: За да се стимулира гражданската активност на парламентарния вот, институциите трябва да са гарант за добрата организация на изборите

8 април 2026 | 15:03
Президентът Йотова посочи, че е важно 11 дни преди изборния ден да се направи равносметка за хода на подготовката и евентуалните рискове за провеждането на нормални, честни и прозрачни избори, какъвто ангажимент институциите имат пред гражданите.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки