НОВИНИ

Президентът: Българските полярни експедиции са сред най-значимите постижения на научната ни общност през последните десетилетия

2022-11-11 13:24:00

На церемония в Гербовата зала Румен Радев връчи националния флаг на изследователите от 31-ата Българска антарктическа експедиция

Българските полярни експедиции са сред най-значимите постижения на нашата научна общност през последните десетилетия, заяви президентът Румен Радев, който на церемония днес в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 връчи националния флаг на участниците в 31-ата Българска антарктическа експедиция.

В приветствието си към изследователите, държавният глава подчерта, че разгадаването на тайните на Белия континент има принос не само към борбата с климатичните промени, но в условията на остро геополитическо противопоставяне Антарктида е и пример за дългогодишно ползотворно и безкористно партньорство на учени от различни нации, образец за мирното бъдеще на нашата планета.

„Фактът, че България е една от само 29-те страни, получили и отстояли правото да участват във вземането на решенията за управление на Антарктида, носи национална гордост и е солиден международен капитал“, допълни Румен Радев.  

Държавният глава отбеляза че с изпълнението на Националната програма за полярни изследвания нарастват не само научните амбиции, но и възможностите на нашите полярници. Тази година за първи път български военен научноизследователски кораб ще напусне Черно море и ще осъществи плаване до Антарктида. Плаването на кораба  „Св. Св. Кирил и Методий“ е знаково за морската ни история. „Този факт не само още веднъж ни утвърждава като морска държава, но е важна крачка към по-голяма самостоятелност на нашите полярници и много по-категорично ще позиционира България на Белия континент“, посочи Румен Радев и изрази благодарност към Министерството на отбраната и Българските военноморски сили.

На церемонията присъстваха посланиците на Испания, Бразилия, Аржентина, Турция и Португалия, на които държавният глава изрази благодарност за активното сътрудничество между учените от техните страни и  българските  изследователи в рамките на полярните експедиции.

„Когато президентът на Република България, избран демократично от целия народ, ни връчва знамето, когато чуем националния химн, ние знаем, че отиваме на една отговорна национална задача. Вярно, на другия край на света, но този край на света вече от 30 години е български“, заяви проф. Христо Пимпирев, ръководител на националните антарктически експедиции и председател на Управителния съвет на Българския антарктически институт, който прие българския трибагреник.


 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

Президентът Йотова в Пазарджик: България е богата със славна история, амбиции и таланти, трябва да се сплотим и в общност

21 май 2026 | 13:01
Това заяви президентът Илияна Йотова в приветствието си към жителите и гостите на Пазарджик. Днес – в деня на светите равноапостоли Константин и Елена, градът отбелязва тържествено своя празник.

Президентът Йотова: До добри резултати ще доведе подходът на правителството да не залага в работата си на фойерверките и лозунгите

21 май 2026 | 12:12
В отговор на въпрос относно предложената от правителството административна реформа държавният глава подчерта, че тя не може да се прави на парче, със залпово действие, а трябва да бъде много сериозно обмислена, така че да не бъде блокирана администрацията.

В навечерието на 24 май Илияна Йотова посрещна в президентството ученици от 100 ОУ „Найден Геров“ в София

20 май 2026 | 14:02
В Гербовата зала на президентската институция държавният глава Илияна Йотова посрещна днес ученици от 3 клас на столичното 100 ОУ „Найден Геров“.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки