НОВИНИ

Вицепрезидентът на българското военно гробище край Битоля: Човешки ръце се опитват да заличат паметта, но ние помним падналите за българския идеал

2022-11-05 15:11:00

На следващите поколения трябва да завещаем не оръжия и разрушения, а мир и възможности за бъдещето, категорична е Илияна Йотова

„Човешки ръце, а не природата се опитват да заличат паметта за падналите в името на българския идеал за обединение. Имената на поругателите и осквернителите никой не помни. Заличените лица остават, отломките казват истината по-силно. Помним тези 214 синове на Майка България – от Видин до Тракия, които лежат под тази земя след дни на безпримерен героизъм на Червената стена, в сражения срещу многочислен враг. Няма по-силна заповед, нито от цар, нито от генерал, от тази, която повелява дългът за свободата на своите братя и обединението на Отечеството.“ С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към присъстващите на традиционния военно-църковен ритуал на Архангелова задушница в българското военно гробище в битолското село Цапари, Република Северна Македония.

Гробището е създадено по време на Първата световна война, когато в него са погребани 214 български войници и офицери. То е първото възстановено българско военно гробище на територията на Северна Македония. Вицепрезидентът положи цветя пред седемте паметника на български офицери, погребани в двора на църквата „Св. Георги“. Тези паметници са едни от малкото запазени от хилядите български офицерски паметници на територията на днешна Северна Македония.

„Балканските народи имаме нелека и много обща история. Колкото по-добре я познаваме, ще живеем в мир и разбирателство“, посочи Илияна Йотова.

Вицепрезидентът благодари на всички, които възстановиха войнишкото гробище. „Всеки паметник е послание, а нашето послание е никога повече война“, посочи Йотова. „Всеки път, когато погледнем към белите кръстове, мислим за цената на омразата и противопоставянето и има ли оправдание за страшните конфликти, довели до милиони жертви“, изтъкна вицепрезидентът.

„Днес заветът „никога повече“ не е истина. В Европа отново има война. На следващите поколения трябва да завещаем не оръжия и разрушения, а мир и възможности за бъдещето“, подчерта Илияна Йотова.

По-рано в Генералното консулство на Република България в Битоля вицепрезидентът присъства на откриването на изложбата „125 години българско дипломатическо представителство в Битоля“ и представянето на книгата „Досието „Галичица“ и прекършената съдба на Панде Ефтимов“. Илияна Йотова положи цветя на гроба на първия дипломатически представител в Битоля Никола Стойчев.

 

 

 


 

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Няма как да имаме бюджет с реформи тази година, защото плащаме стари сметки

25 юли 2026 | 11:11
Илияна Йотова подчерта, че има уверенията на премиера Румен Радев, че следващата година един от най-големите приоритети ще бъде детската болница.

Президентът: България има много възможности – трябва ни по-голяма амбиция и самочувствие

25 юли 2026 | 11:11
"Трябва да намерим баланс между институциите, политиците, гражданското общество и този баланс да бъде най-здравата основа, върху която можем да градим успеха на България и да си защитаваме интересите навън“, посочи Илияна Йотова

Президентът: България има нужда от самоличност – да отстоява себе си на европейско и световно ниво

25 юли 2026 | 11:11
България не е страна в конфликта в Близкия изток. Българското правителство постъпи честно и пое своята отговорност с решението за приемане на американски самолети-цистерни в авиобаза „Безмер“, заяви Илияна Йотова

Държавният глава Илияна Йотова проведе среща с европейския комисар Екатерина Захариева

23 юли 2026 | 14:02
По време на разговора беше обсъдена Многогодишната финансова рамка на Европейския съюз за периода 2028-2034 г.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки