НОВИНИ

Президентът: От преодоляването на енергийната криза зависи да не допуснем деиндустриализация и загуба на конкурентоспособност на европейската икономика

2022-10-06 20:53:00

От преодоляването на енергийната криза зависи оцеляването и развитието на европейската икономика, която е застрашена от деиндустриализация и загуба на конкурентоспособност. Това заяви пред журналисти в Прага държавният глава Румен Радев. Президентът е в Чешката република, където днес представлява страната ни на първата среща на върха във формат „Европейска политическа общност“.

Румен Радев бе посрещнат от чешкия министър-председател Петр Фиала в Пражкия замък и участва в пленарната сесия, председателствана съвместно от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и министър-председателя на ротационното Чешко председателство. Президентът взе участие и в тематичната кръгла маса на тема „Енергетика, климат, икономическа ситуация“.  Румен Радев приветства инициативата на френския държавен глава Еманюел Макрон и отбеляза добавената й стойност като платформа за диалог и сътрудничество, координация, търсене на общи механизми и решения.

По думите на Румен Радев преодоляването на енергийната и икономическата криза, справянето с миграционния натиск, смекчаването на рисковете, произтичащи от войната на Русия в Украйна, изискват обединени усилия не само на страните членки на ЕС, но и на всички държави от Стария континент и разширеното европейско пространство.

Държавният глава изтъкна, че е изключително важно страните партньори на ЕС като Норвегия и Азербайджан, които са доставчици на енергийни ресурси, да бъдат привлечени активно в работата на форума. „Европейската политическа общност е чудесна основа да работим по-нататък за нашата енергийна, транспортна и дигитална свързаност и България трябва още по-добре да се възползва от своето географско положение като страна, свързваща Азия и Африка с Европа, така че да затвърждаваме още повече позициите си в нашия регион“, подчерта още президентът Радев.

Нарастващата роля на България като страна преносител на газ след въвеждането в експлоатация на интерконектора с Гърция, също бе откроена от президента. Румен Радев посочи и че дискусиите му днес с президенти и премиери – на Румъния, Унгария, Словакия, на Азербайджан, Гърция и Турция, са били насочени към предложението на газопреносните системни оператори на България, Румъния, Унгария и Словакия за транспортиране на допълнителни количества природен газ от Азербайджан към Европа, без да се чака изграждането на нови тръбопроводи.

Относно двустранните си срещи държавният глава открои разговора си с премиера на Нидерландия Марк Рюте, свързан с позицията на Нидерландия за присъединяването на България към Шенгенското пространство.

Турция е важен партньор, съсед, съюзник в областта на енергетиката, както и в борбата с миграционния натиск, посочи президентът във връзка с разговора си турския си колега Реджеп Тайип Ердоган. „Във време на такава тежка енергийна криза е важно да развиваме своите отношения в енергийната сфера, защото засега единственият сигурен газ, уточнен с ясен дългосрочен договор, е газът от Азербайджан, който минава през газопреносна система  на Турция“, заяви Румен Радев и отбеляза значимата роля на Турция и за осигуряване на слотове за танкери на своите терминали за втечнен газ.

В отговор на въпрос държавният глава посочи, че по споразумението на страната ни със САЩ за доставка на 8+8 изтребители за българските военновъздушни сили, България може да има оперативно готова ескадрила към 2030 г. и дотогава се търсят временни решения, за да не се стига до загуба на отбранителни способности.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава приветства участниците в благотворителното спортно събитие за деца „Победителят си ти!“

8 март 2025 | 15:03
Силната обществена подкрепа към трениращите „слънчеви деца“ ще сбъдне техните спортни мечти и така ще превърне всяко от тях в победител. Това заяви президентът Румен Радев в приветствието си към участниците в благотворителното спортно събитие за деца „Победителят си ти!“. Лекоатлетическият турнир е в подкрепа на състезателите от Федерацията по адаптирана физическа активност (ФАФА) във връзка с участието им на предстоящи международни състезания. Събитието се провежда под патронажа на държавния глава.

Президентът Радев: Модернизацията на Българската армия трябва да е постоянен и осъзнат ангажимент на всяка власт, а не да се чака Брюксел да задава посоката

8 март 2025 | 15:03
Европа не може повече да си позволява да не отчита реалността за войната в Украйна с празната надежда, че ще наложи мир от позицията на сила, заяви държавният глава

Засилване на партньорството в отбранителната индустрия и високите технологии между България и САЩ обсъди президентът с водещи американски компании

7 март 2025 | 15:03
Американска бизнес делегация е на посещение у нас по инициатива на държавния глава

Президентът: Благополучието на българските деца трябва да е водеща национална цел за политиците, гражданските организации и обществото

5 март 2025 | 17:05
Високата детска бедност изисква адекватен институционален отговор и реална социална интеграция, подчерта държавният глава Румен Радев на среща с Мари-Луиз Колейро Прека, председател на детската правозащитна организация Eurochild и президент на Малта в периода 2014-2019 г.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки