НОВИНИ

Ограничаване на последствията от енергийната и икономическата криза чрез засилване на двустранното партньорство между България и Турция обсъдиха президентът Румен Радев и посланик Айлин Секизкьок

2022-08-30 15:30:00

Съвместното противодействие на трансграничната престъпност и нелегалния трафик от институциите на двете държави, също беше сред темите на разговора

Ограничаване на последствията от енергийната и икономическата криза чрез засилване на двустранното партньорство между България и Турция обсъдиха президентът Румен Радев и посланик Айлин Секизкьок. Двамата проведоха среща днес на „Дондуков“ 2, на която бяха разгледани възможностите за активизиране на сътрудничеството в икономиката, енергетиката и сигурността и подобряване на свързаността.  

Държавният глава открои значимостта на Турция като важен партньор за страната ни в областта на енергетиката, както и интересът на България за последващо разширяване на диалога в тази област. България е износител на електроенергия за югоизточната ни съседка, а на територията на Турция се изграждат нови терминали за втечнен газ, които могат да осигурят в бъдеще алтернативни доставки на енергийни ресурси за региона, беше отбелязано на срещата. Румен Радев оцени високо усилията на Република Турция за деескалация на конфликта в Украйна, както и за минимизиране на вторичните негативни последици от войната за нашия регион.

Обща бе позицията, че увеличаването на пропускливостта на граничните пунктове по общата граница е от значение не само за бизнеса и гражданите на двете държави, а и за ЕС. Българските институции напълно осъзнават значимостта на този въпрос и предприемат действия за неговото решаване, подчерта на срещата президентът.

Съвместното противодействие на трансграничната престъпност и нелегалния трафик на хора, също беше обсъдено по време на разговора. Отчетено бе увеличаване на миграционния натиск към Европа, както и необходимостта от по-добра координация, споделяне на опит и информация между институциите от двете държави, така че да се пресекат нелегалните канали на организирана престъпност и трафик на хора.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Когато паметта за кръвопролитията изчезне, те неизбежно се повтарят

9 май 2025 | 15:03
Държавният глава и върховен главнокомандващ проведе среща с представители на военно-патриотичните съюзи на ветераните в България

Вицепрезидентът Йотова участва в церемонията на наградите „Учител на годината“

9 май 2025 | 15:03
Моята лична мисия е да защитавам високото ниво на българското образование и авторитета на българския учител. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави присъстващите на церемонията по награждаване на победителите в 28-ия Национален конкурс „Учител на годината“, който се организира от Синдиката на българските учители.

Румен Радев: На 9 май Европа трябва да си спомни, че обединението и просперитета станаха възможни заради изкореняване на съперничествата, омразата и споровете, довели до Втората световна война

9 май 2025 | 10:10
80 години след края на Втората световна война международни спорове отново се решават със силата на оръжието, а Европа няма визия за края на войната и установяване на мира, заяви държавният глава пред журналисти

Вицепрезидентът откри в Подгорица изложба за българската азбука

8 май 2025 | 08:08
Вицепрезидентът Илияна Йотова откри изложбата „Азбука и история“ на българския щанд на 19-ия Международен панаир на книгата и образованието в черногорската столица Подгорица. България е почетен гост на големия форум.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки