НОВИНИ

Президентът: Българските граждани, нашето общество и институции имат нужда от сигурност, предвидимост и надеждна защита на обществения интерес

2022-07-01 18:25:00
 
 
Държавният глава Румен Радев връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, излъчен от парламентарната група на „Продължаваме промяната“
 
Българските граждани, нашето общество и институции имат нужда от сигурност, предвидимост и надеждна защита на обществения интерес, а това означава най-вече отговорност и усилия за съставяне на стабилно правителство, което да отговори на интересите на българските граждани. Това заяви президентът Румен Радев по време на конституционната процедура за връчване на проучвателен мандат за съставяне на правителство в рамките на настоящия парламент. Мандатът бе връчен на излъчения кандидат за министър-председател от най-голямата по численост парламентарна група на „Продължаваме промяната“ в 47-ото Народно събрание,  Асен Василев.
 
„България е в политическа, икономическа и социална криза, българите споделят основателни тревоги за растящите цени, за нарастващата неизвестност и нестабилност“, посочи президентът и призова за адекватни решения и отстояване на националния интерес за изграждане на свободна, демократична, просперираща и европейска България. Той добави, че средствата и реформите по Плана за възстановяване и устойчивост чакат своята реализация, а от вчера страната ни е и във външнополитическа криза.
 
Президентът припомни думите си при връчването на мандата за съставяне на сегашното правителство в оставка, че ако не се предприемат спешни реформи в съдебната система в първите 100 дни, то статуквото ще потърси своя реванш. 
 
Кандидатът за министър-председател Асен Василев посочи, че приема връчения мандат като огромна отговорност. Той добави, че заради кризите, които България трябва да посрещне, е важно страната да има кабинет, който да работи в интерес на гражданите и да отстоява българския интерес.
 
 
 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова в Карлово: За чистата и свята република на Левски трябват още дружни усилия и непримиримост към кривиците

18 юли 2026 | 22:10
Държавният глава участва в тържественото отбелязване на 189-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата

Илияна Йотова: Левски ни учи, че страхът, липсата на самочувствие и предателството са най-големите врагове на свободата

17 юли 2026 | 20:08
Държавният глава откри в Търговище паметник на Апостола на свободата

Президентът: Постигането на стратегическа автономия в областта на отбраната изисква повече инвестиции в способностите на Българската армия

17 юли 2026 | 14:02
Държавният глава присъства на националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2026“

Държавният глава Илияна Йотова се срещна с д-р Ахмед Маждалани - специален пратеник на президента на Държавата Палестина

15 юли 2026 | 19:07
Президентът Илияна Йотова проведе среща на „Дондуков“ 2 със специалния пратеник на президента на Държавата Палестина и председател на Изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина Махмуд Аббас.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки