НОВИНИ

Президентът Румен Радев проведе видеоконферентен разговор с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел

2021-12-13 19:57:00

Малкият и средният бизнес трябва да бъдат подпомогнати ефективно на общоевропейско ниво заради кризата с високите цени на електричеството и природния газ. Ако не се предприемат мерки за защита, има риск за социалните системи на държавите членки и за единството на съюза. Това заяви президентът Румен Радев, който участва във видеоконферентен разговор с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. 

Разговорът се проведе по инициатива на Шарл Мишел в рамките на подготовката на редовното заседание на Европейския съвет, което ще се състои на 16 декември в Брюксел. Председателят на Европейския съвет информира за темите от дневния ред на предстоящото заседание и на Срещата на върха на Източното партньорство. 

Президентът посочи, че от днес България има редовно правителство, което ще улесни провеждането на политики в защита на бизнеса и потребителите. Румен Радев заяви, че служебното правителство е насочило усилията си за подпомагане на бизнеса в сложна ситуация без действащ парламент, който да предприеме законодателни мерки за намаляване на кризата. Програмата, която функционира от два месеца, предвижда директно подпомагане на бизнеса в размер на 55 евро за всеки мегаватчас използвана електроенергия. 

Румен Радев отбеляза, че ако има опити за спекула на пазарите на електрическа енергия и газ, трябва да се предприемат мерки за противодействието им на европейско ниво. Изграждането на интерконектора между България и Гърция ще допринесе за енергийната сигурност не само в региона, а и за цяла Европа, заяви още Румен Радев.  

Ядрената енергия следва да бъде призната като „зелена“, без това да се класифицира като преходен вид енергия, тъй като такъв подход би възпрепятствал по-значителните инвестиции в този отрасъл, отбеляза Румен Радев.

Сред обсъжданите въпроси в рамките на конферентния разговор бяха борбата с разпространението на коронавируса, миграционния натиск, аспекти от външнополитическите отношения на ЕС, темата за сигурността и европейската отбрана.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев се срещна с ученици от 90 СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“, които представят в президентската институция изложбата „1170 години от създаването на глаголицата“

30 юни 2025 | 13:01
Президентът поздрави учениците за вдъхновението и труда, който са вложили в произведенията.

Стартира конкурсът за отличията в президентската инициатива Награда „Джон Атанасов“ – 2025 г.

30 юни 2025 | 10:10
Крайният срок за кандидатстване за отличията в отделните категории на инициативата Награда „Джон Атанасов“ е 10 септември 2025 година.

Илияна Йотова удостои с почетния плакет на вицепрезидента Представителния младежки духов оркестър и мажоретен състав „Димитър Мечев“ във Велинград

29 юни 2025 | 10:10
Вицепрезидентът беше гост във Велинград на тържественото честване по повод 60-годишнината на оркестъра и мажоретния състав

Президентът Румен Радев изрази признателността си за личната ангажираност на Н.В. султан Хайтам бин Тарик и ключовата роля на Оман за освобождаването на българските моряци от кораба Galaxy Leader

27 юни 2025 | 17:05
Посланикът на Оман Юсуф Ахмед Хамeд Алджабри предаде на българския държавен глава писмено послание от Н.В. Султан Хайтам бин Тарик

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки