НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев проведе телефонен разговор с министър-председателя на Република Гърция Кириакос Мицотакис

2021-12-10 17:22:00

Президентът Румен Радев проведе телефонен разговор с министър-председателя на Република Гърция Кириакос Мицотакис, в рамките на който бяха обсъдени теми от дневния ред на двустранните отношения и актуални въпроси от европейския дневен ред в светлината на предстоящата среща на Европейския съвет в Брюксел.

Ускоряване на изграждането на междусистемната газова връзка между България и Гърция, укрепване на свързаността между двете държави чрез отварянето на новия граничен пункт „Рудозем-Ксанти“, както и други въпроси от общ интерес бяха във фокуса на разговора. Българският държавен глава и министър-председателят на Република Гърция потвърдиха готовността на двете държави да работят в тясно партньорство за укрепване на стабилността и сигурността в нашия регион.

Румен Радев изрази пред Кириакос Мицотакис позицията на България по отношение на процеса на разширяване на ЕС. Европейската интеграция на Република Северна Македония е в интерес и на България, и на региона, но изисква политическа воля за разрешаване на отворените въпроси в открит двустранен диалог между София и Скопие, а не чрез непрестанни усилия за постигане на външен натиск върху страната ни. Само така в ЕС няма да бъдат внесени нерешени проблеми, ще бъдат защитени европейските ценности и ще се открие пътят на югозападната ни съседка към пълноценната ѝ европейска интеграция, посочи още Румен Радев. 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Трима новоназначени посланици връчиха акредитивните си писма на държавния глава Илияна Йотова

28 юли 2026 | 16:04
След церемониите, които се състояха на „Дондуков“ 2, държавният глава проведе срещи с дипломатите

Президентът: Няма как да имаме бюджет с реформи тази година, защото плащаме стари сметки

25 юли 2026 | 11:11
Илияна Йотова подчерта, че има уверенията на премиера Румен Радев, че следващата година един от най-големите приоритети ще бъде детската болница.

Президентът: България има много възможности – трябва ни по-голяма амбиция и самочувствие

25 юли 2026 | 11:11
"Трябва да намерим баланс между институциите, политиците, гражданското общество и този баланс да бъде най-здравата основа, върху която можем да градим успеха на България и да си защитаваме интересите навън“, посочи Илияна Йотова

Президентът: България има нужда от самоличност – да отстоява себе си на европейско и световно ниво

25 юли 2026 | 11:11
България не е страна в конфликта в Близкия изток. Българското правителство постъпи честно и пое своята отговорност с решението за приемане на американски самолети-цистерни в авиобаза „Безмер“, заяви Илияна Йотова

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки