НОВИНИ

Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря с делегация на Руското историческо общество

2021-12-08 18:57:00

Вицепрезидентът Илияна Йотова прие на „Дондуков“ 2 делегация на Руското историческо общество, която е на посещение в България по повод 144-годишнината от Плевенската епопея. Акцент в разговора беше предстоящата 145-годишнина от обявяването на Руско-турската освободителна война.

В рамките на срещата бяха обсъдени различни идеи за съвместното отбелязване на годишнината в България и в Русия. Начертани бяха планове и за честването на 150-ия юбилей през 2027 г., за което ще бъде създаден специален инициативен комитет.

С одобрение бяха приети идеите на вицепрезидента Йотова за богата програма от събития през следващите пет години, които да ознаменуват юбилея и да представят Руско-турската война от различни аспекти. Сред идеите са: поредица от научни конференции; представяне на неизследван архив от документи; участие на представители на Българската и Руската православни църкви; представяне на медиците, участвали във войната; представяне на приноса на руски общественици и културни дейци; съвместни експозиции на български и руски музеи; представяне на ролята на европейската мисъл в годините преди и след войната.

Единодушно беше мнението, че младите хора трябва да бъдат привлечени за по-активно участие в отбелязването на годишнините, да се буди у младото поколение интересът към историята, която е извор на гордост.

В срещата участваха и посланикът на Руската федерация в България Елеонора Митрофанова и лидерът на АБВ Румен Петков, по чиято покана делегацията на Руското историческо общество е на посещение у нас.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова: Честността днес е дефицитна, но изключително високо конвертируема валута

24 юни 2026 | 21:09
Държавният глава удостои с Почетния знак на президента изтъкнатия журналист Любен Генов на откриването на фотоизложба, посветена на неговата 90-годишнина

Държавният глава: Достойните хора са тихи, но успехите им говорят шумно за тях

24 юни 2026 | 16:04
Илияна Йотова участва в церемонията по награждаване на инициативата „Достойните българи“

Президентът: Българската екзархия в Истанбул трябва да се развива и предава на младите поколения родовата ни памет

24 юни 2026 | 15:03
Пътят преминава през това да предадем на младите поколения ценността на българския език, история и култура, да знаят своите български корени. Това заяви държавният глава Илияна Йотова на среща с Настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Република Турция

Илияна Йотова: Българската банкова система е основен източник на доверие към страната ни

23 юни 2026 | 21:09
Държавният глава беше гост на наградите „Банка на годината“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки