НОВИНИ

Президентът: Нужни са общи усилия постигнатото от служебните правителства да бъде надградено в интерес на всички граждани

2021-12-06 12:47:00

Румен Радев проведе консултации с парламентарната група на ГЕРБ-СДС

Последните две служебни правителства стабилизираха страната и показаха, че е възможно управление, което да обединява опита и усилията на хората с различни политически възгледи. Нужни са общи усилия, за да може постигнатото през последните месеци да бъде надградено и да вървим напред, а не назад. Това касае всички български граждани. Това заяви държавният глава Румен Радев, който се срещна с представители на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Президентът провежда днес и утре, съгласно конституционната процедура, консултации с парламентарно представените политически сили в новоизбраното 47-о Народно събрание. Вицепрезидентът Илияна Йотова също взе участие в срещата.
 
„Убеден съм, че на база на вашия богат политически опит, вие разбирате новите реалности след изборите и очаквам, както и обществото, наистина силно и отговорно поведение на опозиция“, обърна се към представителите на политическата формация Румен Радев.
 
Председателят на парламентарната група Десислава Атанасова изрази готовност втората по численост политическа сила в парламента да представи своята експертиза. Тя заяви, че от ГЕРБ-СДС ще бъдат знаеща, можеща и непримирима опозиция, която ще отстоява демокрацията, законността и спазването на конституцията. „Считаме, че предстоят кризи и трябва единение и нов тип диалог между партиите в Народното събрание“, допълни още тя.
 
По думите на Десислава Атанасова политическите партии, политиците, президентската институция трябва да бъдат гарант не само на свободата на гражданите, тяхното право на изразяване, но и свободата на словото в медийното пространство. Тя призова за позиция президентската институция по отношение на случая с вестник "Труд".

Румен Радев посочи, че президентската институция не се намесва в работата на изпълнителната власт. „Спазвам строго Конституцията и никое правителство, било то служебно или редовно, не ми е подчинено“, посочи той. Държавният глава припомни, че темата за медията и казусът с неплатените от нея наеми към Министерството на културата вече е била повдигана публично, включително от трибуната на Народното събрание. „Още тогава, вместо да ме призовавате, можехте да помогнете финансово на тази медия, мисля, че имахте достатъчно ресурси“, коментира президентът Радев.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът удостои посланика на Кралство Нидерландия у нас Симон ван дер Бург с орден „Мадарски конник“ първа степен

29 юли 2025 | 17:05
В словото си президентът подчерта връзката между двете държави, основана на приятелство, взаимно доверие и уважение

Държавният глава удостои с орден „Мадарски конник“ първа степен посланика на Френската република Жоел Мейер

29 юли 2025 | 16:04
В словото си Румен Радев открои динамично и всеобхватно развиващите се отношения между България и Франция

Румен Радев: Трябва да имаме най-сетне достатъчно собствени способности за гасене от въздуха, защото пожарите стават все повече и са по-опустошителни

27 юли 2025 | 22:10
Държавният глава изказа благодарност на българските огнеборци, военнослужещи и доброволци, които се борят с пожарите, както и на пожарникарите от Турция и на партньорите от ЕС, които се отзоваха на призива за помощ

Румен Радев: Не може да си срещу избирателното правосъдие, но да се обявяваш за избирателна демокрация

25 юли 2025 | 15:03
Погромът върху българската конституция, който извърши „сглобката“, ще продължава да изкривява политическия живот и упражняването на власт в България, заяви държавният глава пред журналисти

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки