НОВИНИ

Президентът: Само общества, които поставят в основата на развитието си образованието, науката и културата, могат да градят просперираща държава

2021-11-01 12:43:00

В Деня на народните будители Румен Радев удостои с Почетния знак на президента изтъкнати учени и читалищни дейци

Само обществата, които поставят в основата на своето развитие образованието, науката и културата, могат да градят модерна и просперираща държава. Това заяви държавният глава Румен Радев, който днес, в Деня на народните будители, удостои с Почетния знак на президента седем изтъкнати български личности с голям принос към духовното развитие и научния авторитет на страната. В церемонията участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.
 
Почетния знак на президента Румен Радев връчи на акад. проф. Красимир Атанасов за неговия научен и приложен принос в областта на изкуствения интелект, медицината, биологията, транспорта и редица други сфери, както и за постигнатия актив за издигане значимостта на българските научни публикации сред водещите в света.  
 
За изключителните си заслуги към развитието на науката в областта на химията, минното дело и обогатяването и опазването на околната среда и екологията, както и за утвърждаването на престижа на България в световен мащаб, с  отличието бе удостоен член-кореспондент проф. д. т. н. инж. Владко Панайотов.
 
Неслучайно 1 ноември е и денят и на българските учени, посочи държавният глава в приветствието си в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 и подчерта, че техният безспорен научен и приложен принос е истинска гордост и международно признание за научната ни общност и за България.
 
Геновева Танчовска, секретар на Първо българско НЧ „Еленка и Кирил Д. Аврамови“, Свищов; Минко Стефанов, заместник-председател на Съюза на народните читалища, председател на НЧ „Зора – 1860“, Сливен; Васил Новоселски, председател на НЧ „Н. Й. Вапцаров“, Благоевград; Данаил Петков, заместник-председател на Съюза на народните читалища и дългогодишен председател на НЧ „Развитие“, Севлиево и Анета Мутафчиева, председател на НЧ „Тодор Петков - 1963“, Шумен и областен председател на Съюза на народните читалища бяха отличени с Почетния знак на държавния глава за приноса им съхраняването и развитието на българската културно-просветна традиция, както и по повод 165-годишнината от началото на общонародното читалищно дело и Деня на будителите.
 
Президентът Радев подчерта, че посветеността на удостоените днес читалищни дейци и дългогодишната им дейност за развитие и съхраняване на богатите ни възрожденски традиции е ключов фактор за запазване на обществената роля на тези уникални културни средища и за културния и просветителски възход на нашето общество.  „Наш дълг е да съхраняваме завета на видните възрожденци, които поставиха началото на читалищното дело преди 165 години, запалило искрата на стремежа на нашия народ към знание, към културен напредък, към свобода и независимост на нашата родина“, допълни още държавният глава.
 
Благодарност за получените отличия от името на удостоените изказа Васил Новоселски. „Това е едно предизвикателство, което кара нас, читалищните дейци, да вървим по пътя на народните будители, да съхраним родолюбието, да изградим мост, по който нашите деца да пренесат българщината в бъдещето“, заяви той.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Самоувереността на управляващите е измамна, защото стабилността на едно управление зависи не само от парламентарната подкрепа, а негодуванието сред българите расте

17 септември 2025 | 13:01
Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в отговор на въпрос за предстоящото гласуване в Народното събрание на вот на недоверие срещу правителството.

Президентът Радев: Справянето с дефицита на критични способности изисква преодоляване на дълбоката фрагментация в европейската отбранителна наука и отбрана

17 септември 2025 | 13:01
На фона на динамичната среда за сигурност справянето с дефицита на критични способности изисква преодоляване на дълбоката фрагментация в европейската отбранителна наука и отбрана и широко сътрудничество между европейските държави. Това заяви президентът Румен Радев днес на форум, на който бяха представени съвременни технологии в областта на отбраната и сигурността.

Румен Радев: Приятелските отношения и доверието между България и Китай създават благоприятни предпоставки за всестранно задълбочаване на икономическото партньорство

15 септември 2025 | 21:09
Държавният глава Румен Радев проведе среща в президентската институция днес със заместник-министъра на търговията на Китайската Народна Република Лин Дзи и представители на китайска бизнес делегация

Държавният глава Румен Радев ще сезира компетентните органи във връзка със сигнали за нарушения и злоупотреби във ВМЗ-Сопот

15 септември 2025 | 16:04
Президентът Румен Радев проведе днес среща в президентската институция с бивши служители на ВМЗ-Сопот, както и с журналиста Станислав Цанов

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки