НОВИНИ

Румен Радев: Истинското европейско обединение е изградено на основата на споделени културни ценности, а не на финансови средства

2021-05-17 13:23:00

Президентът проведе видеоконферетна връзка с генералния директор на ЮНЕСКО Одри Азуле по случай отбелязването на 65-годишнината от присъединяването на България към Организацията


Истинското европейско обединение е изградено на основата на споделени културни ценности, а не финансови средства. Това заяви президентът Румен Радев във видеоконферентен разговор с генералния директор на Организацията за образование, наука и култура на ООН (ЮНЕСКО) Одри Азуле, който се проведе по повод 65-годишнината от присъединяването на България към Организацията. В разговора участва и министърът на културата проф. Велислав Минеков.

България цени високо усилията на Одри Азуле за реформиране на ЮНЕСКО, за дигитализация на част от културно-историческото наследство и за отваряне на Организацията към младите хора, подчерта Румен Радев. Държавният глава открои активното участие на България в проектите на Организацията за опазване на културно-историческото наследство в страната ни и за мисията на ЮНЕСКО по света. Програмите за ЮНЕСКО дават възможност за много млади българи да опознаят по-добре своето минало, културните традиции и наследство на своя народ, посочи президентът.

Перспективите за задълбочаване на отличното партньорство между България и ЮНЕСКО в областта на образованието, науката и културата, също бяха обсъдени по време на срещата. Постиженията и опита на страната ни в разкриването и опазването на исторически и културни находки в областта на подводната археология, също бяха сред темите на разговора.

Румен Радев изрази и подкрепата на България за втори мандат на Одри Азуле като генерален директор на ЮНЕСКО.

В специално видеопослание генералният директор Одри Азуле отправи поздравление към България по повод 65-годишнината от присъединяването на страната ни към ЮНЕСКО.



 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Илияна Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

22 май 2026 | 15:03
Държавният глава приветства участниците и гостите на XIV Национален събор на овцевъдите в България

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

Президентът Йотова в Пазарджик: България е богата със славна история, амбиции и таланти, трябва да се сплотим и в общност

21 май 2026 | 13:01
Това заяви президентът Илияна Йотова в приветствието си към жителите и гостите на Пазарджик. Днес – в деня на светите равноапостоли Константин и Елена, градът отбелязва тържествено своя празник.

Президентът Йотова: До добри резултати ще доведе подходът на правителството да не залага в работата си на фойерверките и лозунгите

21 май 2026 | 12:12
В отговор на въпрос относно предложената от правителството административна реформа държавният глава подчерта, че тя не може да се прави на парче, със залпово действие, а трябва да бъде много сериозно обмислена, така че да не бъде блокирана администрацията.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки