НОВИНИ

Президентът: Празникът Трифон Зарезан съчетава почитта към труда на лозарите и винарите и надеждата за здраве и благоденствие на всички българи

2021-02-14 13:40:00

Роденият в легендите на древността празник Трифон Зарезан съчетава почитта към труда на лозарите и надеждата за здрава, плодовита година и благоденствие на всички българи. Това каза президентът Румен Радев, който участва в ритуала по зарязване на лозята на експерименталната база на Института по лозарство и винарство в Плевен. Обичаят се състоя по случай Деня на лозаря и празника св. Трифон Зарезан. В празничния ритуал по зарязването се включи и посланикът на Китайската народна република в България Дун Сяодзун и поднесе своите поздравления по случай Деня на лозаря.

По думите на държавния глава днешният празник ни свързва като народ и заради почитта към майсторите на виното, които са се доказвали по българските земи от древни времена. “От поколения този празник и зарязването на лозовите масиви се почита със специални обреди, защото се считало, че това е началото на нов цикъл на живот”,  заяви Румен Радев.

Държавният глава изказа признателност към екипа на Института по лозарство и винарство и отбеляза, че ранното му създаване през 1902 г., дългогодишната работа на специалистите в него и високият им професионализъм са повод за национална гордост: “Искам да изкажа своята дълбока признателност на екипа на института за усилията, енергията и любовта, с които отстояват нашите вековни традиции, бранят опитите за похищение върху националния безценен генофонд, съхраняват българските сортове грозде и създаването на българско вино. Те подготвят следваща генерация учени в тази област и развиват модерно лозарство, винопроизводство и водещи технологии, които намират световно признание и допринасят България да има достойно място на международните пазари.”

Президентът Румен Радев изтъкна високия потенциал на българските лозари и винопроизводители да реализират традиционни сортове и продукция на международните пазари.

Държавният глава Радев удостои Института по лозарство и винарство с почетен плакет „Св. св. Кирил и Методий“ на президента. Отличието беше връчено за ключовата роля на института в подготовката на поколения учени в областта на лозарството и винарството, за цялостния му принос за съхранението на традиционните и създаването на нови сортове и хибриди лозови насаждения.

Президентът посети института, в който се съхраняват ценни реколти от историята на българското винарство и се излагат най-успешните експонати, разработени от учените.

Държавният глава и учените обсъдиха актуалните предизвикателства пред българското винопроизводство. Експертите запознаха президента с предимствата на българските десертни сортове грозде и характерните за региона реколти. Румен Радев посочи, че е необходима ефективна държавна политика, стимули и механизми за възраждане и утвърждаване на традиционните български производства.

По-късно Румен Радев ще разгледа творбите в Художествената галерия „Светлин Русев“ в Плевен и ще разговаря с изтъкнати творци и общественици от града.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: Държавата трябва да гарантира на жертвите на домашно насилие бърза реакция, достъпна подкрепа и сигурност

10 декември 2025 | 12:12
Проблемът с домашното насилие и насилието над жени не е личен, заплаха е за цялото общество, заяви Илияна Йотова

Държавният глава Румен Радев удостои с Почетния знак на президента председателя на Конфиндустрия България Роберто Санторели за приноса му в развитието на българо-италианските икономически отношения

9 декември 2025 | 21:09
Италианският бизнес има важен принос за растежа на българската икономика и развитието на нейната конкурентоспособност и модернизация. Това заяви държавният глава Румен Радев в рамките на церемония, на която удостои с Почетния знак на президента председателят на Конфиндустрия България Роберто Санторели.

Президентът: В момента службите и специализираните структури на МВР са впрегнати от олигарсите срещу техните политически опоненти – това е груба злоупотреба с власт и за нея ще се търси отговорност

9 декември 2025 | 20:08
Президентът посочи, че в момента олигарси консумират цялата власт в държавата и правят опити за етническо разделение, но подчерта, че който дели българите на етнос или на поколение работи за своите партийни интереси, но не и за България

Вицепрезидентът Йотова поздрави създателите и участниците в международната академична програма „Живописна България“ за 10-годишнината й

9 декември 2025 | 18:06
В приветствието си Илияна Йотова изтъкна, че изследванията в програмата за изключително ценни и за българите

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки