НОВИНИ

Вицепрезидентът Йотова поздрави българската общност в Тараклия по случай юбилея на молдовския район

2020-11-20 16:09:00

„Район Тараклия се утвърди като безспорен център на българщината благодарение на активната българска общност. Пазейки паметта, укрепваме себе си, силата си и самочувствието си на българи.“ Това пише вицепрезидентът Илияна Йотова в поздравителен адрес до българското малцинство в Тараклия по повод тройния юбилей на молдовския район – 110, 80 и 40 години от неговото създаване и преобразуване. Вицепрезидентът Йотова беше поканена да участва в честването, но пандемията не позволи това да се осъществи.

Българската общност в Молдова е една от най-старите, на повече от 200 години. „Силно предизвикателство е да се запази връзката с родината толкова дълги години и от разстояние. Историята и бурното развитие на район Тараклия е доказателство, че стабилността и желанието за развитие се дължат на образованието, жаждата за знания и намирането на иновативни форми в обучението и съвременната икономика“, посочва Илияна Йотова. Вицепрезидентът изтъква богатата образователна и културна дейност на българите в Тараклия. „Образцовият оркестър за народна музика „Червена китка”, Домът на културата и богатият репертоар и популярността на професионалния театър „Смешен петък” са само част от тези примери. Театърът се включи във виртуалната инициатива „Будната България”, която организирахме с екипа ми по повод Деня на народните будители“, заявява Илияна Йотова.

Вицепрезидентът изразява увереност, че общите усилия за преобразуването на единственото българско висше училище зад граница – Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“, във филиал на Русенския университет „Ангел Кънчев“, ще се увенчаят с успех. От началото на учебната година в Тараклийския държавен университет се обучават студенти по специалност „Бизнес мениджмънт“ на русенското висше училище.

В приветствието си вицепрезидентът изтъква, че Република Молдова е един от примерите за грижа за малцинствата и спазване на техните права. „Вярвам, че заедно – българската и молдовската държава, ще продължим работата за подобряване на благосъстоянието на българската общност в Молдова“, подчертава Илияна Йотова.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава: Конституцията е гарант за правовата държава, обединява и пази своите граждани

16 април 2026 | 12:12
Президентът Йотова участва във Велико Търново в отбелязването на 35-ата годишнина от основаването на Конституционния съд на Република България и Деня на Българската конституция

Президентът: За да се стимулира гражданската активност на парламентарния вот, институциите трябва да са гарант за добрата организация на изборите

8 април 2026 | 15:03
Президентът Йотова посочи, че е важно 11 дни преди изборния ден да се направи равносметка за хода на подготовката и евентуалните рискове за провеждането на нормални, честни и прозрачни избори, какъвто ангажимент институциите имат пред гражданите.

Илияна Йотова: С експертизата на медиците и учените ще постигнем по-доброто управление на здравеопазването

7 април 2026 | 19:07
Президентът беше гост на Празника на научноизследователската и преподавателска дейност на Медицински университет – София

Президентът Илияна Йотова за конфликта в Близкия изток: Хората очакват диалог, а не заплахи, мир, а не война

7 април 2026 | 16:04
Призовавам всички страни, които участват в конфликта, да проявят разум, сдържаност и отговорност

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки