НОВИНИ

Президентът: България трябва да си постави амбицията да постигне по-висок устойчив темп на икономическо развитие с много повече добавена стойност

2020-07-30 20:57:00

България трябва да си постави амбицията да постигне по-висок устойчив темп на икономическо развитие с много повече високи технологии и добавена стойност. Това означава предвидима нормативна база, блокиране на лобисткото законодателство, намаляване на  административната тежест, с електронно управление и дълбока трансформация на образованието и науката. Това заяви президентът Румен Радев, който на церемония днес приветства представителите на българския бизнес, отличени в класацията за 2019 г. на „Капитал“ за стоте най-големите компании у нас.

„Ако искаме България да бъде модерна и демократична държава, в която младите българи да остават, трябва да се обединят усилията на всички за необратими обществени промени за върховенство на правото, защита на правата на гражданите и на правото на собственост“, отбеляза президентът Радев. Държавният глава допълни, че ще се постигне успех само ако обществената енергия в момента, доведе до положителен краен резултат. „Това означава България да бъде демократична държава не от гледна точка на фасадност на модерни институции, а да има наистина работещи институции и то с ясен правов ред“, заяви президентът.

Румен Радев подчерта, че не трябва разпределянето на обществени поръчки и еврофондове да се води от користни интереси, а финансовите и управленски механизми следва да насърчават свободната конкуренция, инициативността и креативността на българина и бизнеса. „Ако имаме такова управление и модерни закони, ще изведем нашата икономика в съвременна европейска орбита“, отбеляза Румен Радев.


По думите на държавния глава, не бива целите на страната ни да се свеждат до преодоляването на кризата след коронавируса, а да се направят сериозни и необратими промени в сферата на обществените отношения и на законността. „Нашата икономика преди COVID-19 има своите успехи, но тя се задъхва от публичната среда. Ако искаме България да бъде развита в икономическо отношение държава, трябва да мислим със съвсем други мащаби, отколкото преди кризата“, заяви Румен Радев. Президентът подчерта също значението на дигитализацията, информационното превъзходство и новите технологии за успех в световната икономика.

Румен Радев отбеляза усилията на българския бизнес за развитието на икономиката и откриването на перспективи пред младите българи. Президентът приветства и постиженията на най-големите наши компания за приноса им към брутния вътрешен продукт на страната, трудовата заетост, въвеждането на нови технологии и дял от българския износ.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев се срещна със студенти в президентската институция и изрази подкрепата си за активната им гражданска позиция в защита на демокрацията

3 декември 2025 | 17:05
По време на разговора студентите поставиха на държавния глава редица въпроси, свързани с развитието на актуалните обществено-политически процеси в страната, и подчертаха желанието си да живеят в държава, в която има върховенство на правото и разделение на властите.

Президентът Румен Радев: Властта е бламирана, оставката е неотложна, предсрочните избори са единственият път напред

2 декември 2025 | 17:05
Българите надигнаха глас срещу похитената държава, корупцията, отказа на политическата класа да чуе гласа им и срещу самодоволството на олигархията, заяви държавният глава в обръщение към народа

Държавният глава: „Българската Коледа“ ни сплотява като общество и изгражда култура на взаимопомощ и доверие

1 декември 2025 | 17:05
За да има здравната ни система широка обществена легитимност, грижата за децата трябва да бъде в полезрението на държавата, заяви президентът при откриването на 23-ото издание на „Българската Коледа“

Вицепрезидентът: Голямото семейство на ВМА е обединено от човечността

1 декември 2025 | 11:11
За екипите на болницата смелостта е навик, заяви Илияна Йотова на тържественото честване на 134-годишнината на Военномедицинската академия

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки