НОВИНИ

Вицепрезидентът: 3 март е самочувствието, че сме българи

2020-03-03 14:16:00

Само заедно, рамо до рамо, както бяха героите ни на чутовната Шипка, можем да изградим процъфтяваща България, в която децата ни имат бъдеще, убедена е Илияна Йотова

„3 март 1878 г. беляза съдбата на България и българския народ, на всеки един от нас. 3 март е самочувствието, че сме българи. Тази паметна дата е чувството за принадлежност, традиции, история и бъдеще.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на тържественото отбелязване на Националния празник на България 3 март през Паметника на опълченеца в София.

„Днес празнуваме възкресението на нашата Родина. Отдаваме почит на онези „луди глави“, които дадоха живота си, за да ни има днес и да се наричаме свободни, на опълченците, които вярваха, че ще я има българската държава“, каза Илияна Йотова и подчерта, че никога не трябва да се забравят петте века робство, униженията и оскърбленията, но и енергията, смелостта, силното чувство за принадлежност към един народ – българския.

В приветствието си вицепрезидентът Йотова посочи, че скоро след Освобождението Берлинският конгрес разруши мечтите на поколения българи. „Но борбата не стихна, продължи с още повече енергия. Последваха Съединението и Независимостта – доказателства за несломимия български дух, за това, че желанието за свободна и независима българска държава на световната географска и политическа карта се предава през поколенията“, подчерта Илияна Йотова.

„Свободата нямаше да я има, ако не беше Руско-турската освободителна война. Нямаше да я има без Българското възраждане, без Българската православна църква и всички духовни огнища в цяла България, които поддържаха жив българския дух, без национално-освободителното ни движение, без Априлското въстание, което събуди човешката съвест в цяла Европа и Русия“, заяви Илияна Йотова.

Вицепрезидентът определи като недостойни и недопустими всякакви опити за пренаписване на българската история. „Този, който се осмелява да говори, че сме получили даром свободата си, скверни не само паметта на загиналите за свободна България, но и паметта на всички нас, съвременниците“, изтъкна Илияна Йотова.

„Всеки разчита сам за себе си завещанието на 3 март. Моят прочит е следният: само заедно, рамо до рамо, както се сражаваха героите на чутовната Шипка, можем да изградим процъфтяваща България, в която децата ни имат бъдеще. Ако сме истински единни, няма сила, която да ни спре“, обърна се вицепрезидентът към стеклото се множество от хора пред Паметника на опълченеца.

По-рано Илияна Йотова присъства на тържествената церемония по издигането на националното знаме пред Паметника на Незнайния воин.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

По инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова президентската институция представи изложба за покръстването, глаголицата и кирилицата

1 ноември 2025 | 16:04
По покана на вицепрезидента Илияна Йотова проф. Казимир Попконстантинов запозна посетителите с историята на артефактите

Държавният глава: Подобно на нашите възрожденци само с традициите и родолюбието можем да търсим заедно мястото на България в модерния свят

1 ноември 2025 | 15:03
За Деня на народните будители президентът приветства в Гербовата зала дейци на културата и науката и отличи ученици и студенти за високи постижения

Държавният глава и върховен главнокомандващ Румен Радев почете паметта на загиналите български воини

1 ноември 2025 | 12:12
Държавният глава участва във военния ритуал – панихида пред Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища

Румен Радев: Политическата класа все повече затъва в блатото на беззаконието

1 ноември 2025 | 11:11
Само партията, която лично аз обявя, може да бъде моя партия, заяви държавният глава пред журналисти

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки