НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев: Действията и мотивите ми са изцяло в рамките на моите правомощия, оттук-нататък отговорността е на ВСС

2019-11-08 12:39:00

В България всеки трябва да започне да носи своята отговорност. Това каза държавният глава Румен Радев пред журналисти в село Славяново в отговор на въпрос за върнатото на Висшия съдебен съвет /ВСС/ решение за избор на Иван Гешев за главен прокурор. Президентът заяви, че действията и мотивите му са изцяло в правомощията на институцията. „Оценката за професионалните и етични качества на кандидатите и техният избор са изцяло правомощие на ВСС. Негова е и отговорността пред обществото“, подчерта Румен Радев.

Държавният глава посочи, че не иска да влияе с прогнози какво ще се случи оттук нататък с избора на нов главен прокурор. По думите му отговорността е на ВСС, а след това и обществото ще даде своята оценка. „България, според мен ще просперира, когато започнем да уважаваме и спазваме законите“, подчерта президентът Румен Радев.

Президентът коментира и последните местни избори. Той отбеляза, че големият брой недействителни бюлетини, множеството сгрешени протоколи от СИК, множеството сигнали за корпоративен и купен вот, изчезналите преференции не могат да бъдат оценка за нормално провеждане на изборния процес. По думите му всичко това ерозира доверието в изборите и отблъсква гражданите от урните. От това страдаме всички, страда най-вече демокрацията, подчерта Румен Радев. Той уточни, че след анализ на изборните процеси ще свика среща с представителите на парламентарно представените партии, ръководството на ЦИК и органите на реда, за да се намери решение на проблема. Очевидно така не трябва да се правят избори, в 21-ви век сме все пак, допълни президентът.

По отношение на технологичния процес на изборите държавният глава отбеляза, че при машинното гласуване има защитни механизми – докато избирателят не попълни всички необходими полета, машината няма да допусне да приключи гласуването. „Защо не го правим това е друг въпрос“, коментира президентът. По думите му българският избирател ще се справи с машинното гласуване, така както се справя с работата с мобилните телефони и банкоматите. „Разбира се, че ще се справят, това са спекулации. Това е просто липса на воля да имаме прозрачни избори“, коментира държавният глава.

Президентът е в с. Славяново по повод честването на празника на храм „Св. Архангел Михаил”. Държавният глава честити празника на всички именици, пожела здраве и професионални успехи и на всички служители на МВР в тяхната високоотговорна дейност.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници

15 май 2025 | 17:05
Някои от предложените законови положения не представляват коректно транспониране на директивите на Европейския съюз. Не са включени необходимите гаранционни механизми, като на места се стига дори до противоречие с актове на Европейския съюз.

Президентът Румен Радев: Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността

13 май 2025 | 17:05
В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание.

Вицепрезидентът откри в Националната библиотека изложбата „Светите братя Кирил и Методий – памет и прослава през вековете“

13 май 2025 | 14:02
Илияна Йотова определи Националната библиотека като духовния институт на България и благодари на екипа й за активната дейност, както и за сътрудничеството при отбелязването на двете паметни годишнини – 1170 години от създаването на първата славянска азбука глаголицата и 1160 години от приемането на християнството.

Президентът Радев: България цени високо инвестиционното и икономическо партньорство с Австрия

12 май 2025 | 19:07
България високо цени сътрудничеството с Австрия в сферата на икономиката и инвестициите, като тенденцията за нарастване на стокообмена е доказателство за добрите връзки и потенциала за надграждането им. Това заяви президентът Румен Радев на среща с представители на ръководството на австрийската компания „Palfinger“.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки