НОВИНИ

Президентът: Много българи не гласуват заради недоверие в изборния процес и коректното отчитане на вота им

2019-11-03 11:32:00

Държавният глава ще проведе среща с ЦИК, органите на реда и парламентарно представените политически партии за отстъплението от прозрачността на изборния процес


Изключително важно е българите да имат доверие в изборния процес. Много от хората не отиват да гласуват, защото нямат доверие, че техният вот ще бъде отчетен коректно и срещу това трябва да се борим. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти, след като упражни правото си на глас във втория тур на местните избори в София.

Президентът призова гласоподавателите за масово участие в балотажа на изборите в страната, за да не се допуска купеният и корпоративен вот да определя тяхното бъдеще.  Огромният брой недействителни бюлетини на първия тур и множеството сигнали за купени гласове компрометират организацията и доверието в изборния процес, заяви Румен Радев. Затова президентът ще инициира среща с ръководството на Централната избирателна комисия, с органите на реда, с парламентарно представените политически партии, за да бъдат обсъдени пропуските в изборите и отстъплението от прозрачността на изборния процес. Президентът посочи, че въвеждането на машинно гласуване би решило въпроса с огромния брой недействителни бюлетини, който в момента е недопустимо висок.

Държавният глава заяви, че е гласувал за прозрачно и ефективно управление на София и нейното бъдеще като модерна и зелена европейска столица.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова: НДК е дом на националната ни идентичност и на общочовешки достижения като мир и разбирателство

31 март 2026 | 21:09
Президентът удостои Националния дворец на културата с Почетния знак на държавния глава

Президентът Илияна Йотова: Служебният премиер наруши недопустимо диалога между институциите

31 март 2026 | 20:08
Подписването на дългосрочно споразумение с Украйна от служебен кабинет е неадекватно, посочи държавният глава

Държавният глава: Ще преборим езика на омразата, като възпитаваме децата си в общочовешките ценности

31 март 2026 | 17:05
Президентът Йотова се срещна с представители на еврейската общност у нас по повод големия религиозен празник Песах

Президентът Йотова обсъди с НАП и КЗП контрола върху ръста на цените предвид Великденските празници

30 март 2026 | 16:04
Срещата на „Дондуков“ 2 бе част от разговорите по инициатива на държавния глава във връзка с мерките за преодоляване на икономическите последствия от кризата в Близкия изток

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки