НОВИНИ

Държавният глава: Образованието и науката трябва да се развиват като стратегически национален приоритет

2019-10-30 14:13:00

Румен Радев удостои с почетния знак на президента Съюза на учените в България по повод 75-годишнината на организацията

Високоотговорната дейност на българските учени е основата, върху която се гради конкурентноспособна и успешна икономика. Това заяви държавният глава Румен Радев в словото си на тържественото събрание, посветено на 75 години от създаването на Съюза на учените в България. По думите на президента образованието и науката са здравата основа, на която следва да се развива бъдещото поколение българи, което трябва да гради демократично и просветено общество в модерна и просперираща държава.

Президентът подчерта, че образованието и науката трябва да се утвърждават като стратегически национален приоритет и не само като целево финансиране, а като модерна визия за икономически и културен възход на нацията. „Наша обща мисия е да се борим за равномерно разпределение на образователния и научния потенциал, образователната и научна инфраструктура и изследователски програми в общото европейско пространство. Защото без това ние не можем да постигнем социално-икономическо сближаване с напредналите европейски държави“, каза държавният глава.

Държавният глава Румен Радев отбеляза значимостта на Съюза на учените в България за утвърждаване на високите стандарти и морал в науката. Вече седем десетилетия организацията е желан и уважаван партньор на БАН, на университетите, на водещи европейски и световни научни институции. „Успяхте да разкриете клонове и секции навсякъде в страната, които организират значими събития и разпалват искрата на науката сред младите хора и работят всеотдайно за вашата родолюбива кауза“, посочи президентът Румен Радев.

Президентът поздрави учените за всеотдайната и отговорна работа в служба на обществото и за развиване и укрепване на академичния капацитет на страната. „Съюзът продължава своята активна дейност в динамична политическа и икономическа обстановка. Въпреки не дотам необходимата и желана от вас подкрепа на държавата, вие продължавате да привличате нови членове и да откликвате на обществения интерес, защото имате кауза - знанието да бъде в полза на цялото ни общество“, отбеляза Румен Радев.

Държавният глава Румен Радев връчи на председателя на Съюза на учените в България проф. Диана Петкова почетен знак на президента за цялостен принос на Съюза за развитието на науката и образованието в България.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава: Преходът към по-устойчива икономика е колективен процес и преход от „аз“ към „ние“

17 февруари 2026 | 17:05
Президентът Илияна Йотова участва в откриването на форум, посветен на предизвикателствата пред устойчивото развитие

Президентът Илияна Йотова: Държавата и обществото дължим ежедневна подкрепа, разбиране и уважение към българските лекари

17 февруари 2026 | 14:02
Държавният глава приветства абсолвентите от випуск 2025 на Медицинския факултет към Медицинския университет-София

Нарастващия език на омразата и отстъплението от човешките права обсъди президентът Илияна Йотова с директора на Американския еврейски комитет Теодор Дойч

14 февруари 2026 | 14:02
Нарастващият език на омразата и отстъплението от защитата на човешките права бяха сред основните теми на разговора между българския държавен глава Илияна Йотова и главния изпълнителен директор на Американския еврейски комитет Теодор Дойч. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

Президентът Илияна Йотова се срещна с хърватския министър-председател Андрей Пленкович

14 февруари 2026 | 13:01
Българският държавен глава Илияна Йотова разговаря с министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович. Двамата се срещнаха в рамките на 62-ата Мюнхенска конференция по сигурността.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки