НОВИНИ

Президентът Радев обсъди с председателя на Конституционния съд на Австрия индивидуалната конституционна жалба като инструмент на гражданското общество

2019-10-04 18:49:00

Резултатите и предизвикателствата, свързани с правото на индивидуална конституционна жалба, обсъди държавният глава Румен Радев на среща във Виена с председателя на Конституционния съд на Австрия проф. д-р Кристоф Грабенвартер. Австрия е родината на конституционния съд и българският президент се запозна на място с използването на този инструмент на гражданското общество.

Според Румен Радев българските институции следва да работят за реално овластяване на гражданите, включително и с предоставяне на правото на индивидуална конституционна жалба. По думите на държавния глава подобна възможност ще бъде стъпка към създаването на по-активно гражданско общество в България и за необратимост на демократичните процеси у нас.

Със срещата с проф. д-р Кристоф Грабенвартер приключи и официалното посещение на българския държавен глава в Република Австрия.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова поздрави Националната организация „Малки български хора“ за 30-годишнината й

19 март 2026 | 21:09
Когато имаш голямо сърце и голяма мечта, няма значение колко висок си. Широката душа няма рамка, която да я загради и ограничи, а вашата организация вече три десетилетия дава кураж на хората с нисък ръст. Това заяви президентът Илияна Йотова, която участва в отбелязването на 30-ата годишнина от основаването на Националната организация „Малки български хора“.

Президентът Йотова: Реформата в здравеопазването ще бъде успешна, когато в нейния център са и лекарят, и пациентът

18 март 2026 | 16:04
Държавният глава участва в откриването на форума „Приоритет: Здраве – от обществени нагласи към политически решения“, организиран от Българския лекарски съюз

Президентът Йотова: Вярвам, че ще имаме предизборна кампания със сблъсък на предложения и идеи

18 март 2026 | 15:03
Наред с мерките срещу ценовия ръст на горивата, правителството следва да разработи цялостен пакет срещу покачващите се цени и спекулата, заяви държавният глава пред журналисти

Над 350 заявления за подпомагане на деца и лечебни заведения са постъпили от началото на кампания 2025-2026 г. на „Българската Коледа“

16 март 2026 | 17:05
Президентът Йотова се срещна с Експертния съвет на „Българската Коледа“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки