НОВИНИ

България и Йордания ще задълбочат сътрудничеството си в сигурността, борбата с радикализацията и тероризма

2019-08-20 17:02:00

България и Йордания имат отлично партньорство и ще задълбочат двустранното си сътрудничество в сферата на сигурността, борбата с радикализацията и тероризма. Това беше общата позиция на президента Румен Радев и министъра на външните работи на Хашемитското кралство Йордания Айман Ал-Сафади, които разговаряха днес на "Дондуков" 2.

България високо цени усилията на Йордания за поддържане на мира и стабилността в Близкия Изток, което е от изключително значение за държавите от съседните региони и за Европейския съюз, посочи президентът Румен Радев. Държавният глава подчерта ефективността и добрите резултати от инициативата на йорданския крал Абдула II бин ал-Хусейн т.нар. Процес Акаба, за противодействие на тероризма, екстремистките идеологии и радикализацията, която е особено важна за региона на Балканите. България и Йордания ще продължат и двустранния обмен на информация и опит в превенцията на радикализацията.

Сред чуждестранните терористични бойци в Близкия Изток няма нито един българин, подчерта на срещата външният министър на Йордания и отбеляза ролята на толерантното българско общество в това отношение. България има дълбоки исторически традиции в религиозната и етническа толерантност и може да бъде пример, посочи от своя страна президентът Румен Радев.

Насърчаването на икономическия обмен и взаимните инвестиции между двете държави, също беше сред акцентите на срещата. Като особено перспективни области бяха откроени информационните технологии, индустриите с висока добавена стойност, отбранителната индустрия създаването на смесени предприятия и туризмът.

Президентът Румен Радев отбеляза и доброто сътрудничеството в областта на образованието и науката. По думите му трябва да се използва потенциалът на йорданските студенти, завършили висшето си образование в България за развитието на двустранните отношения.

По време на срещата държавният глава потвърди поканата си към крал Абдула II да посети България в удобно за него време.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Илияна Йотова: Празникът на МВР е ден на признателност към всеки полицай, пожарникар, спасител, който със себеотрицание изпълнява дълга си

5 юли 2026 | 11:11
Държавният глава участва в отбелязването на годишнината от създаването на Министерството на вътрешните работи

Президентът Илияна Йотова проведе среща с генералния директор по правата на човека и върховенството на правото на Съвета на Европа Джанлука Еспозито

3 юли 2026 | 18:06
В разговора участва и ръководителят на отдела за изпълнение на решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) Фредерик Долт

Илияна Йотова: Националният военноисторически музей е институция на българския войнски дух и на силата, която ни превърна в нация

2 юли 2026 | 19:07
Във връзка със 110-ата годишнина от основаването на музея държавният глава го удостои с Почетния знак на президента

Президентът: България има все по-значима роля за укрепването на сигурността на Черноморския регион

2 юли 2026 | 14:02
Активното участие на българската отбранителна индустрия ще засили способностите на ЕС и НАТО, заяви Илияна Йотова на среща с върховния главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа генерал Алексъс Гринкевич

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки