НОВИНИ

Президентът Радев: България трябва да има готови за строителство инфраструктурни проекти, за да не пропускаме големите чуждестранни инвестиции

2019-04-17 15:50:00

Държавата Катар има воля и интерес да инвестира в българската транспортна инфраструктура, но е необходимо страната ни да подготви и представи убедително инвестиционните си проекти. Без конкретни технически параметри, финансови анализи и срокове не можем да привлечем големи международни инвеститори. Това заяви президентът Румен Радев на среща на „Дондуков“ 2 с народни представители от Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление и от Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения към Народното събрание.

Държавният глава запозна депутатите с резултатите от официалното си посещение в Катар, където беше по покана на емира Шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани от 10 до 12 април т. г. По време на разговорите ми в Доха с емира, с министър-председателя, с министъра на транспорта на Катар и  с  изпълнителния директор на Катарската инвестиционна агенция беше повдигната отново темата за партньорство при изграждане на пътната инфраструктура в България по направление „Север-Юг“, посочи Румен Радев.

Президентът изтъкна отличните връзки на политическо ниво между България и Катар, включително добри лични контакти, и подчерта заявената готовност на арабската държава да инвестира в автомагистрала „Русе-Свиленград“ и тунела под връх Шипка. „Катар проявява интерес и ще вложи средства, но само ако българската държава предостави актуални проекти, готови за реализация“, заяви президентът. Той призова депутатите в координация с изпълнителната власт за по-експедитивни и ефективни действия, за да се постигне необходимия напредък.

Движеща сила за реализацията на обсъжданите проекти имат правителството и парламентът, ангажирам се да съдействам на най-високо политическо ниво готовите ни предложения да бъдат представени на катарската страна, заяви Румен Радев.

Народните представители се ангажираха да инициират съвместно заседание на двете комисии, като поканят представители на всички отговорни институции за дебат по темата.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава: Да бъдем силна общност, в която всеки е важен – така ни искаше Ботев

2 юни 2026 | 09:09
Слово на президента Илияна Йотова по повод Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България

Илияна Йотова: Институциите и обществото трябва да сме близо до децата, за да ги предпазваме от опасностите и да им отворим прозореца към бъдещето

1 юни 2026 | 20:08
Президентът участва в тържествено събитие, посветено на 80 години от създаването на Детския фонд на ООН – УНИЦЕФ, както и на 20-годишнината от откриването на представителството на УНИЦЕФ в България

Илияна Йотова: С потенциала си България ще гради конкурентоспособна Европа

1 юни 2026 | 10:10
Новите европейски приоритети не трябва бъдат реализирани за сметка на кохезионната политика, заяви президентът на откриването на тазгодишния форум „Green Transition“

Илияна Йотова: България е във възход, все повече българи се връщат да живеят, работят и мечтаят у нас

30 май 2026 | 14:02
Държавният глава откри шестото издание на кариерния форум „България на пет океана“, организиран от платформата “Bulgaria wants you”

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки