НОВИНИ

Президентът Радев: Засиленото сътрудничество с Европейската космическа агенция ще насърчи технологичния и научен обмен в информатиката, електрониката и медицината

2017-12-04 19:30:00

България се стреми да затвърди позициите си в сектори с висока добавена стойност в науката и икономиката, като информатиката, електрониката и развитието на медицината и партньорството с Европейската космическа агенция е стъпка за постигането на тази цел. Това заяви президентът Румен Радев, който посети днес Европейската космическа агенция (ЕКА) в Париж и разговаря с генералния директор на Организацията Йохан Вьорнер. В срещата участва и директорът на Българския космически институт към БАН професор Петър Гецов.

Засиленото сътрудничество на страната ни с Европейската космическа агенция ще създаде и повече възможности и професионални перспективи за българските учени, инженери, студенти и университетски професори, като осигури финансова и материална подкрепа за националните и международни научни и приложни проекти. „България притежава солиден научен потенциал, нужния опит и традиции в тази сфера, и вярваме, че нашият принос към целите на Агенцията, може да се повиши“, посочи на срещата президентът.

Генералният директор Йохан Вьорнер представи пред българския държавен глава работата на Агенцията и оцени високо приноса на България в изследването на космоса и сътрудничеството с Българския космически институт. България има статут на европейска кооперираща държава, което предоставя на страната ни възможността да използва инфраструктурата и услугите на Европейската космическа агенция за осъществяването на своите национални космически проекти. ЕКА ще осигури достъп и на български студенти до младежките програми на Агенцията, като Йохан Вьорнер прие поканата на президента Радев да посети страната ни за популяризиране на нейната дейност.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Илияна Йотова: Априлското въстание е израз на неутолимата жажда за свобода на народ, който пет века в робство не забравя езика и името си

20 април 2026 | 19:07
Държавният глава откри изложбата „За свободата на един народ“ по повод 150-годишнината от Априлското въстание

Президентът: Поздравявам всички българи, които повярваха, че са по-силни от купения вот и търговията с влияние

20 април 2026 | 19:07
Илияна Йотова изрази надежда прокуратурата да се задейства по представените сигнали от МВР за партии, които купуват гласове

Президентът: Гласувах за икономически и високотехнологично развита България с грижа и за най-уязвимите хора

19 април 2026 | 12:12
Държавният глава призова българите масово да упражняват правото си на вот

Обръщение на държавния глава Илияна Йотова към българския народ по повод изборите за Народно събрание

17 април 2026 | 19:07
Трябва да гласуваме, защото знаем, че след деня на изборите ще имаме нужда от силни хора, от силни лидери. Ще имаме нужда от силна външна политика - европейска, предвидима за нашите международни партньори, но и в интерес на българските граждани, посочи държавният глава.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки