НОВИНИ

Илияна Йотова: Дори един българин да е останал в град или село някъде по света, ние ще защитим него и неговите права

2017-05-18 14:53:00

“Днешната конференция се провежда в навечерието на големи дати. 21 май – Международният ден на културното многообразие за диалог и развитие и в навечерието на най-светлия за нас празник – Денят на славянската писменост и култура, на българската азбука – 24 май. Ние всички сме граждани и представители на една от трите най-стари и могъщи  държави в Европа, с история на 1336 години”, заяви вицепрезидент Илияна Йотова на среща с представители на българските общности от Албания, Сърбия, Гърция, Македония, Румъния и Косово, която се проведе в Музея за история на София.

“Наша отговорност е да им бъдем верни, да пазим като очите си онова, което ни оставиха в наследство героите-будители – българската култура, силата да се борим за своя суверенитет и идентичност, но да изграждаме и мостове между народите за мир и просперитет”, каза вицепрезидентът пред нашите сънародници от балканските страни. “Няма значение къде живеем, ние всички сме едно, един народ и общото ни минало задължава общото ни бъдеще“, допълни Илияна Йотова.

„Страната ни е на трето място в света по брой и разнообразие на културно-исторически паметници, а през нашите земи са преминали седем цивилизации през вековете“, заяви Илияна Йотова на Националния форум на българите от балканските страни „Мисия – наследство“ и призова да не забравяме и обичаите, традициите, песните, ритуалите и танците, които не случайно заеха своето заслужено място в списъка на ЮНЕСКО и станаха неразделна част от световната съкровищница.

Силата на българското слово и духовност беше откроена в изказването на вицепрезидента като по-могъща от войните, робствата и чуждите интереси. “Българският народ оцеля, защото съхрани, опази своята култура, паметниците, книгите. Нямаше как да има въстания, нямаше как да накараме Европа да погледне към поробените славяни, ако ги нямаше първите духовни апостоли”, подчерта Илияна Йотова.

Вицепрезидентът разказа пред участниците за предстоящото ни европредседателство и се обърна към тях с думите: „Много разчитаме и на вас, българите зад граница да ни помагате, да бъдете нашите посланици – в страните, в които живеете, да говорите за България, да представяте пред световната общественост нашата национална култура във всичките й аспекти.“

Вицепрезидентът посочи, че работата с нашите сънародници извън граница е основен приоритет. „Ще има ново начало. Ние сме направили своите анализи, видяхме недостатъци в работата, изпълнени сме с амбиция за много  повече. Един българин да е останал в град или село някъде по света, ние ще защитим него и неговите права“.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова: Просветата и културата не са луксозни политики, а залог за развитие и просперитет

24 май 2026 | 22:10
Президентът бе домакин на традиционния прием по случай 24 май

Президентът Йотова: Никоя победа не е потребна, ако след нея няма възход на народа и културата. Никое поражение не е съдбовно, когато пазим вярата и съвестта си

24 май 2026 | 13:01
Слово на държавния глава по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Президентът Илияна Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

22 май 2026 | 15:03
Държавният глава приветства участниците и гостите на XIV Национален събор на овцевъдите в България

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки