НОВИНИ

Илияна Йотова: 100-те дни на президентската институция – почтеност и отговорност

2017-05-10 10:59:00

 

За тези три месеца се разбиха много митове – не се състоя предречения апокалипсис и международна изолация. Това коментира вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването „Тази сутрин“ по bTV по повод 100-те дни на поста. Това, което мога да кажа за мен и нашата институция, е, че сме почтени хора и смятам, че се разбра и от най-върлите ни опоненти, каза Йотова.

Президентът Румен Радев е желан партньор в Европа, на всички международни форуми. Участието му на Срещите на Върха в Брюксел се отбелязва и в европейската преса, както и приносът му за декларацията от Рим. Това са много знакови неща, защото много добре зная колко труд и колко амбиция трябва да имаш, за да сложиш поне едно свое изречение в който и да е международен и европейски документ, каза Йотова.

За отношенията си с президента тя посочи: „Ние сме екип с г-н Радев, споделяме, обсъждаме и събития, и позиции – всеки в крайна сметка си гледа работата, диалогът е съвсем нормален“.

„Ако трябва да оценя тези 100 дни – почтеност и отговорност, не сме изменили на сантиметър от това, което сме казали на българските граждани“, заяви вицепрезидентът.

„Моят стремеж, а мисля, че и на господин Радев, е да покажем, че в България може да се прави и друг тип политика – в която не се изявяваш върху „образа на врага“. Не, ние си вършим работата, а най-добрата оценка ще дадат тези, които ни гледат отвън“, каза още Йотова.

Много се зарадвах на новината, че Мария Габриел може да е следващият български еврокомисар, дано се потвърди в следващите часове, каза тя. Зная, че националният интерес на България ще е максимално защитен, тя би била много по-различен еврокомисар от предшествениците си. Почти 10 години съм работила с нея и заставам зад думите си, каза Йотова.

“Няма да бъде етично, седейки отвън, да коментирам процеси, които стават в БСП. Винаги съм държала на това, партиите да са самостоятелни и да вземат самостоятелни решения, за да могат да печелят доверието на гражданите”, коментира Йотова за случващото се в БСП.  

Вицепрезидентът посочи, че голямата ѝ амбиция е политиката за българите в чужбина да се прави по съвсем нов начин. Смятам, че тя не може да се изчерпва само с българско гражданство и документи, тя е много по-дълбока и важна, посочи Йотова. “За мен българското гражданство не е просто един документ и не може да се дава безразборно. Като начало трябва да има по-строг контрол на кого се дава гражданство – това е въпрос на суверенитет и авторитет на държавата, която има отговорности към собствените си граждани, но и Към сигурността на целия Европейски съюз”, посочи тя.

За проблема с наредбата за бежанците Йотова коментира, че това е един “мъртвороден” документ, който не работи. Държавата си изми ръцете и хвърли отговорността за подобни казуси изцяло на местната власт, която няма ресурс да се справи. Нека говорим откровено – всеки кмет иска да бъде преизбран, а не да си навлича гнева на хората. И когато тези хора нямат достатъчно информация, когато не е обяснено за какво става дума, естествено е, че се страхуват. Резултатът е случаи като този в Елин Пелин, където общината с месеци отказва регистрация на сирийско семейство, получило вече хуманитарен статут.

За обясненията, че евросредствата за мигрантите трябва да минат през общините Йотова каза: „Кой ви каза такова нещо? Познавам прекрасно европейската практика и мога да ви кажа, че само в България всичко е хвърлено на местната власт. В Европа има специални задължения на изпълнителната власт, държавата е отговорна за подобни случаи“. По силата на всички международни документи, когато имаш статут на бежанец, имаш права, важното е кой ги регламентира така, че да не са в ущърб на българските граждани.

Според Йотова наредбата за бежанците трябва да бъде променена.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова: Просветата и културата не са луксозни политики, а залог за развитие и просперитет

24 май 2026 | 22:10
Президентът бе домакин на традиционния прием по случай 24 май

Президентът Йотова: Никоя победа не е потребна, ако след нея няма възход на народа и културата. Никое поражение не е съдбовно, когато пазим вярата и съвестта си

24 май 2026 | 13:01
Слово на държавния глава по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Президентът Илияна Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

22 май 2026 | 15:03
Държавният глава приветства участниците и гостите на XIV Национален събор на овцевъдите в България

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки