НОВИНИ

Вицепрезидентът на Световния форум за междукултурен диалог в Баку: Нашата голяма цел е да научим младите хора да разбират другите и да уважават различията и ценностите

2017-05-05 14:56:00

„Най-употребяваната дума днес е „сигурност“ и тя измести дори социалните проблеми и икономиката. Войнстващият екстремизъм не познава граници, етноси, религии“, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на Световния форум за междукултурен диалог в азербайджанската столица Баку. „Мостовете и доверието по между ни не са дадени веднъж завинаги, за тях трябва да воюваме, да  ги браним и развиваме“, посочи вицепрезидентът. Илияна Йотова подчерта значението на форума като възможност за изграждане на свят, в който народите и културите, расите и религиите, националностите живеят заедно в мир.

Успехът на форум като този е вече победа, каза вицепрезидентът. „Аз съм гражданин на една от най-старите цивилизации в Европа. Моята страна България има вече над 13 века история. Повече от 1336 години съдбата ни среща с различни народи и култури. Затова умеем да ги ценим, уважаваме и вярваме, че ще продължим да го правим, така както преди повече от хилядолетие славянският просветител Константин-Кирил Философ защитава правото на всеки народ на писменост и богослужение на своя език“, каза Илияна Йотова.

Основен акцент в речта на вицепрезидента бе темата за младите хора. „Главната причина за радикализацията не е липсата на възможности, а липсата на цел“, категорична бе Илияна Йотова. „Младите хора са подвластни на екстремистки идеи, когато собствената им идентичност е застрашена, „счупена“ в един все по-сложен и противоречащ си свят, когато сигурността и доверието помежду им изчезват“, заяви българския вицепрезидент. Според Илияна Йотова не е достатъчно само да ги запишем на училище, да им даваме знания и да ги осигурим, най-важното е да им дадем самочувствието, че са значими и от тях зависи развитието на света. Нашата голяма цел е да научим младите хора да разбират другите, да уважават различията и ценностите, посочи вицепрезидентът. Илияна Йотова подчерта ролята на технологиите и социалните мрежи, но отбеляза, че те не бива да заличат ценностите. Много е важно да подкрепяме международните обучения, обмяната на студенти, на знания. Пет милиона интернационални студенти, преминават граници и океани и са истински шампиони по междукултурен диалог и разбирателство. И те могат да бъдат много повече, ако инвестираме в образованието, особено в страните и районите, където идеологическите битки стават все по-ожесточени, предизвикателствата стават все по-ужасни и има битка на световете за душите на младите хора“, заяви българският вицепрезидент. Трябва да спечелим битката срещу екстремизма и омразата, призова Илияна Йотова.

Според нея усилията и вниманието на всички трябва да бъдат насочени към нов тип тероризъм и това е културното прочистване. По нейните думи културното наследство е вече елемент на сигурността. Вицепрезидентът горещо приветства всички инициативи на Ирина Бокова, като генерален директор на ЮНЕСКО. „ЮНЕСКО вече е организация не само за култура, а и за сигурност“, заяви Илияна Йотова.

Вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова участва в Световния форум за междукултурен диалог по покана на азербайджанската страна в партньорство с ЮНЕСКО, Алианс на цивилизациите към ООН, Световната организация по туризъм към ООН, Организацията на ООН за прехрана и земеделие, Съветът на Европа и Ислямската организация за образование, наука и култура. Темите на дискусиите са посветени на миграционната криза, предотвратяването на популизма и поляризацията, насърчаване на културния диалог.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев обсъди с ръководството на Асоциацията на банките в България готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото

22 декември 2025 | 15:03
Готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. обсъди държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с ръководството на Асоциацията на банките в България. В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Илияна Йотова в Сухиндол: Местната власт е стабилна, с отговорно и държавническо поведение

19 декември 2025 | 18:06
Вицепрезидентът беше гост на честването на 55-годишнината от обявяването на Сухиндол за град

Вицепрезидентът: Виждам у хората голямо желание със своя глас да променят управлението в България

19 декември 2025 | 18:06
Не бива да превръщаме институциите в места, които работят за нечии лични интереси или против други личности, категорична е Илияна Йотова

Държавният глава ще връчи първия мандат за съставяне на правителство след Нова Година

19 декември 2025 | 12:12
Крайно непочтено и наивно е да обвиняваш и да наказваш финансово хората на протеста с надеждата да ги настроиш срещу своите политически опоненти, заяви президентът Радев

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки