НОВИНИ

Вицепрезидентът Илияна Йотова: Европейският съюз не е даденост и трябва да се борим за негo

2017-02-28 19:08:00

Европейският съюз не е даденост и трябва да се борим за него. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на официалното откриване на поредицата от дебати за бъдещето на европейския проект във Френския институт в България. Европа се сблъска с последователни тежки кризи – финансова и икономическа, довела до огромна безработица, кризата с мигрантите и бежанците, заплашваща да взриви Шенгенското пространство, терористичните атаки, а след това и Брекзит, посочи вицепрезидентът.

Според Илияна Йотова проблемите, които блокират често най-добрите политики са преустановените отношения между европейските институции и гражданите, резервираността на държавите-членки, липсата на солидарност и дефицита на лидерство. „Европейското съзнание все още доминира, но изострянето на радикалните настроения, които превземат хората и популизмът създават усещането за една Европа, която проповядва само строги ограничения, но задушава най-засегнатите и лишените“, каза вицепрезидентът.

„Въпросът днес е приемаме ли западането на една от най-стойностните идеи на 20 век, или имаме силата да я преосновем и да и дадем бъдеще, подчерта Илияна Йотова. По нейни думи трябва да има диалог с гражданите и да им бъде върнато самочувствието, че те са тези, които правят Европа. „Трябва да разсеем страховете им и да ги убедим, че Европа има бъдеще не затънала в собствените си противоречия, а като силен съюз, който може да защитава своите граждани“, допълни вицепрезидентът.

Очевидно е, че Лисабонският договор вече не е достатъчен и темите за общите граници, за повече сигурност и за отбранителните съюзи, чакат нашите решения, отбеляза Илияна Йотова. По отношение на Бялата книга за бъдещето на Европа, която ще бъде обсъдена на Срещата на върха в Рим и включва пет предложения за нови решения, вицепрезидентът подчерта ролята на държавите-членки да направят документа жив, с предложения и идеи.

В дискусията участваха Доминик Волтон, ръководител на научни изследвания към френския Национален център за научни изследвания в областта на комуникацията, специалист по медиите, публичното пространство и политическата комуникация. От българска страна дискутантите бяха проф. Георги Димитров от Софийския университет и Антоанета Приматарова от Центъра за либерални стратегии.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова отдаде почит пред барелефа на Левски в Монца

6 февруари 2026 | 16:04
В града живее втората по големина в Италия българска общност

Президентът към българските олимпийци: Цяла България е с вас

6 февруари 2026 | 11:11
Президентът Йотова е в Милано по покана на президента на Международния олимпийски комитет Кърсти Ковънтри за официалната церемония по откриването на Олимпиадата

Президентът: Държавата не може да спре да работи и служебният министър-председател трябва да е наясно с най-належащите проблеми пред страната

4 февруари 2026 | 14:02
Президентът Илияна Йотова се срещна с парламентарната група на „Има такъв народ“ в рамите на конституционната процедура по назначаване на служебно правителство

Президентът Йотова: Нуждаем се от спешни мерки срещу ценовия шок и в подкрепа на най-уязвимите хора

4 февруари 2026 | 12:12
Държавният глава се срещна с парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ в рамите на конституционната процедура по назначаване на служебно правителство

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки