НОВИНИ

Румен Радев на неформалния Европейски съвет в Малта: За България е важно да се гарантира сигурността по всички външни граници на ЕС

2017-02-03 19:05:00

Повишаването на сигурността на европейските граждани и засилването на мерките за борба с нелегалния трафик на хора към ЕС са били водещите акценти по време на днешното неформално заседание на Европейския съвет в Малта. Това стана ясно от думите на президента Румен Радев пред български журналисти след края на форума. По време на срещата във Валета европейските лидери приеха и обща декларация, посветена на овладяването на маршрута за трафик на хора през Централното Средиземноморие.

Само за последната година броят на мигрантите от Либия към Малта и Италия надхвърля 180 000 души, от които стотици са загинали при преминаването на Средиземно море, стана ясно от думите на президента.

За България е изключително важно с повишено внимание да следи и региона на Източно Средиземно море и сухопътните маршрути в Източна Европа, които гарантират и сигурността на българските граници, e подчертал на срещата държавният глава. Румен Радев беше категоричен, че страната ни трябва да разполага с адекватни способности за реакция в случай на внезапно увеличаване на миграционния натиск към България, която е и външна граница на ЕС.

По време на Европейския съвет всички лидери са се обединили около позицията, че въпросите в сферата на сигурността и отбраната са общ приоритет и са постигнали съгласие за увеличаване на отделяните средства за сигурност и отбрана. „Европа търси как по най-добрия начин да защити своето бъдеще. Без гарантирането на сигурността не можем да мислим за икономически ръст, за по-висока заетост и за увеличаване на благосъстоянието на гражданите“, посочи президентът.

Румен Радев беше категоричен, че Срещата на върха в Рим по повод 60-годишнината от подписването на Римските договори трябва да се превърне в демонстрация на единството на ЕС около неговите ценности и солидарност. „Европейските лидери трябва да докажат, че имат решимостта да се обединят около обща стратегия, която да защити интересите на Европа и да осигури мир и просперитет“, посочи президентът. По думите на държавния глава това означава да бъде демонстрирана и солидарност с държавите от външните граници на ЕС, които не трябва да бъдат оставяни да се справят сами с миграционната криза.

В отговор на журналистически въпрос държавният глава посочи, че по време на разговора си с канцлера на ФРГ е благодарил на Ангела Меркел за подкрепата, която страната ни получава за реформирането на своята съдебна система и за укрепването на охраната на българските граници. Канцлерът Меркел е подчертала пред президента Радев и интереса на Германия да увеличи инвестициите си в българската икономика и е призовала за бързото завършване на предприетите съдебни реформи.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова отдаде почит пред барелефа на Левски в Монца

6 февруари 2026 | 16:04
В града живее втората по големина в Италия българска общност

Президентът към българските олимпийци: Цяла България е с вас

6 февруари 2026 | 11:11
Президентът Йотова е в Милано по покана на президента на Международния олимпийски комитет Кърсти Ковънтри за официалната церемония по откриването на Олимпиадата

Президентът: Държавата не може да спре да работи и служебният министър-председател трябва да е наясно с най-належащите проблеми пред страната

4 февруари 2026 | 14:02
Президентът Илияна Йотова се срещна с парламентарната група на „Има такъв народ“ в рамите на конституционната процедура по назначаване на служебно правителство

Президентът Йотова: Нуждаем се от спешни мерки срещу ценовия шок и в подкрепа на най-уязвимите хора

4 февруари 2026 | 12:12
Държавният глава се срещна с парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ в рамите на конституционната процедура по назначаване на служебно правителство

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки