НОВИНИ

България и Малта ще синхронизират позициите си по въпросите на миграцията и предизвикателствата пред сигурността

2016-11-18 09:18:00

Миграцията и охраната на външните граници на ЕС са обща тема за България и за Малта, двете страни ще синхронизират позициите си и заедно ще работят за преодоляването на предизвикателствата в рамките на предстоящите Малтийско и Българско председателства на Съвета на ЕС. Това стана ясно по време на разговор във Валета на президента Росен Плевнелиев с министър-председателя на Малта Йозеф Мускат.

Двамата обмениха мнения по актуалните предизвикателства в Европа, свързани с миграционната криза, средата на сигурност, както и по теми от двустранните отношения.

Българското председателство на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа и на Комитета на министрите на Съвета на Европа през 2016 г. показаха, че страните от региона могат да постигат консенсус заедно, заяви държавният глава по време на срещата. Президентът подчерта, че българският глас в региона се чува отчетливо, а Малта може да търси българския опит по предизвикателствата в регионален план.  

Президентът Росен Плевнелиев очерта също така преимуществата на региона на Югоизточна Европа за чуждестранните инвеститори и насърчи малтийския бизнес да бъде по-активен и да търси възможности за взаимодействие с български и регионални партньори. „Искаме да окуражим сътрудничеството на всички равнища между двете страни и да засилим контактите между хората“, посочи още държавният глава.

Във Валета държавният глава разговаря и с председателя на Камарата на представителите на Република Малта Анджело Фаруджа.  

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова в Сухиндол: Местната власт е стабилна, с отговорно и държавническо поведение

19 декември 2025 | 18:06
Вицепрезидентът беше гост на честването на 55-годишнината от обявяването на Сухиндол за град

Вицепрезидентът: Виждам у хората голямо желание със своя глас да променят управлението в България

19 декември 2025 | 18:06
Не бива да превръщаме институциите в места, които работят за нечии лични интереси или против други личности, категорична е Илияна Йотова

Държавният глава ще връчи първия мандат за съставяне на правителство след Нова Година

19 декември 2025 | 12:12
Крайно непочтено и наивно е да обвиняваш и да наказваш финансово хората на протеста с надеждата да ги настроиш срещу своите политически опоненти, заяви президентът Радев

Президентът проведе консултации с представители на парламентарната група на „Величие“

19 декември 2025 | 12:12
Разговорът, в който участва и вицепрезидентът Илияна Йотова, е в съответствие с чл. 99, ал. 1 от Конституцията и с него приключва кръгът от консултации с политическите формации в 51-вото Народно събрание

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки