НОВИНИ

Росен Плевнелиев: Целта ми е да има стабилност в държавата, институциите да работят. Към днешна дата и парламентът, и правителството, работят

2016-11-13 11:49:00

Най-важната цел на тези избори е да имаме легитимно избран от народа на честни и почтени избори нов държавен глава, а не да влизаме в сметки оттук нататък какво би могло да се случи. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, след като упражни правото си на глас на втория тур на изборите за президент и вицепрезидент.

Президентът обяви, че ще поздрави веднага своя приемник и ще го покани в кабинета си на „Дондуков“ 2, за да го запознае с текущите задачи и организацията на дейността на президентската институция. „Поставих приемствеността и надграждането като основен приоритет на президентската институция. Много бих се радвал това да продължи и занапред“, заяви Росен Плевнелиев.

Държавният глава отново призова гражданите да гласуват активно, независимо и по съвест.

„Имам и силите, и опита да съставя ново служебно правителство, но трябва да е много ясно – ако в следващите дни България навлезе в политическа криза, ще спазвам Конституцията в нейните разпоредби и дух. В основния закон ясно е разписано какво прави държавният глава в случай на криза“, напомни президентът Плевнелиев в отговор на журналистически въпрос. „Единствено от политическите партии и от изпълнителната власт зависи да се намери устойчива формула на управление и в рамките на действащото Народно събрание. Рано е за служебно правителство“, коментира президентът.

„Готов съм в режим на консултации и на диалог с всички, включително с новоизбрания президент, да изминем пътя, описан в Конституцията. Съставянето на служебно правителство не е самоцел. Целта ми е да има стабилност в държавата, институциите да работят. Към днешна дата и парламентът, и правителството, работят“, заяви президентът Росен Плевнелиев.

Желанието на гражданите, изразено на провелия се заедно с първия тур на изборите за президент и вицепрезидент национален референдум, трябва да бъде уважено и да доведе до конкретни резултати. „Именно затова отново ни трябва работещо Народно събрание“, апелира още държавният глава.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев обсъди с ръководството на Асоциацията на банките в България готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото

22 декември 2025 | 15:03
Готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. обсъди държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с ръководството на Асоциацията на банките в България. В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Илияна Йотова в Сухиндол: Местната власт е стабилна, с отговорно и държавническо поведение

19 декември 2025 | 18:06
Вицепрезидентът беше гост на честването на 55-годишнината от обявяването на Сухиндол за град

Вицепрезидентът: Виждам у хората голямо желание със своя глас да променят управлението в България

19 декември 2025 | 18:06
Не бива да превръщаме институциите в места, които работят за нечии лични интереси или против други личности, категорична е Илияна Йотова

Държавният глава ще връчи първия мандат за съставяне на правителство след Нова Година

19 декември 2025 | 12:12
Крайно непочтено и наивно е да обвиняваш и да наказваш финансово хората на протеста с надеждата да ги настроиш срещу своите политически опоненти, заяви президентът Радев

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки