НОВИНИ

Президентът Росен Плевнелиев: Единственият начин да постигнем мир в Европа е чрез диалог и сътрудничество

2016-06-17 12:57:00

Приятелството и сътрудничеството между държавите е единственият път към мир в Европа и те водят до резултати, видими за всички нас днес. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на честване на двадесет и петата годишнина от подписването на договора за добросъседство и приятелски отношения между Германия и Полша. В Дома на Европа в София държавният глава определи стъпката към добросъседство като изключително значимо европейско постижение.

„Полша и Германия промениха не само себе си, но и Европа за добро. Днес те са стълбове на Европейския съюз и НАТО“, заяви президентът и отправи благодарност на двете европейски държави за примера, който са дали на континента.

Росен Плевнелиев отбеляза, че помирението на Европа е намерило реализация и е донесло положителни резултати за европейците. „Днес границите имат символичен характер, а бариерите за общуване между хората изчезнаха“, заяви държавният глава.

Президентът предупреди, че постиженията на Обединена Европа трябва да бъдат ценени, а за съхраняването им трябва да се работи непрестанно. „Всичко, което постигнахме, може да бъде изгубено. Мирът и демокрацията не са еднократно постижение, те са израз на ежедневни усилия за укрепване на най-важните ни ценности – демокрацията, правата на човека, върховенството на закона“, каза още Росен Плевнелиев.

Президентът изтъкна постиженията на България като важен партньор в Европейския съюз. „България постигна много, извървя дълъг път и научи важни уроци. Днес тя е част от решението на всички европейски проблеми и желае да работи с всички партньори за мирна и просперираща Европа“, категоричен беше държавният глава.

Росен Плевнелиев отбеляза значимия принос на страната ни за създаването на атмосфера на сътрудничество в региона и изрази готовността си България да продължи да работи за установяване на партньорски отношения на Балканите. „Ние зададохме свързаността, помирението и сътрудничеството като ключови приоритети на Балканите. Подписахме договори за добросъседство с Гърция, Румъния и Турция. Подадохме ръка и на Сърбия и Македония за подписване на такива договори и сме сигурни, че скоро те ще бъдат факт“, заяви президентът.

Държавният глава разгледа изложбата „Поляци и германци. История на диалога“, посветена на постиженията на добросъседските отношения между двете страни. 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: България и Ливан споделят общ стремеж за активизиране на диалога между институциите и между представителите на бизнеса

10 ноември 2025 | 18:06
България е солидарна с усилията на Ливан в подкрепа на мира, сигурността и стабилизирането на Близкия изток, които са от изключително значение и за ЕС, заяви президентът след среща в София със своя ливански колега Жозеф Аун

Вицепрезидентът участва в Национален археологически резерват „Деултум – Дебелт“ в отбелязването на 1160-годишнината от покръстването

8 ноември 2025 | 13:01
Историята е най-ценният източник на самочувствието, че сме българи, заяви Илияна Йотова

Вицепрезидентът: Загуби ли рафинерията в Бургас, България ще се окаже в изключително трудна ситуация

8 ноември 2025 | 12:12
Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в отговор на журналистически въпрос за съдбата на „Лукойл“ в България

23 младежи от инициативата на президента „Подкрепи една мечта“ ще получат еднократна финансова помощ за образование

8 ноември 2025 | 09:09
Тази есен стипендията за студентите е в размер на 5000,00 лева, а за учениците – 2517,00 лева

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки