НОВИНИ

България ще работи за активизиране на двустранните контакти с Бангладеш

2016-05-18 18:59:00

България последователно подкрепя задълбочаването на политическия диалог и икономическите връзки на Европейския съюз с държавите от Азия и Бангладеш е важен участник в този процес. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който разговаря днес на „Дондуков“ 2 с министър-председателя на Народна република Бангладеш, Шейх Хасина, която е на посещение у нас за участие в „Глобалния форум на жените лидери: Да вдъхновим следващото поколение“. България е сред първите държави, признали независимостта на Бангладеш през 1972 г.

Държавният глава подчерта, че проектите за постигането на по-добра транспортна и енергийна свързаност между Европа и Азия ще създадат  икономически възможности, които трябва да бъдат използвани. Участието на България и Бангладеш в Азиатско-европейския форум (АСЕМ) също създава благоприятни предпоставки за задълбочаване на сътрудничеството между двете държави, беше посочено на срещата.

Модернизирането на енергийната инфраструктура и използването на потенциала на възобновяемите енергийни източници е приоритет и за България, и за Бангладеш, стана ясно на срещата. Президентът Плевнелиев отбеляза, че страната ни има добър опит в използването на възобновяемите енергийни източници, който може да бъде приложен и в Бангладеш. Като най-перспективни сфери за развитие на двустранното партньорство бяха посочени земеделието и производството на храни, както и сектора на информационните и комуникационните технологии.

Осигуряването на достъп до качествено образование е ключов фактор за постигането на по-висок икономически растеж и за повишаването на стандарта на живот, беше общата позиция на президента Плевнелиев и на премиера Хасина. Държавният глава подчерта, че страната ни е утвърден образователен център в региона на Югоизточна Европа, а българските университети предлагат качествени образователни програми и международно признати дипломи за много чуждестранни студенти.

В рамките на посещението на Шейх Хасина в България ще бъдат подписани редица двустранни документи за разширяване на икономическото  партньорство, както и Меморандум за сътрудничество между Дипломатическия институт към МВнР и Дипломатическата академия към МВнР на Бангладеш.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът Йотова награди победителките в Националната програма „За жените в науката“

26 ноември 2025 | 21:09
Идея, вдъхновение, енергия, заслужена гордост – с тези думи вицепрезидентът определи националната програма и благодари на всички, които я подкрепят.

Вицепрезидентът: Демокрацията не е лист хартия, а постоянна борба за конституционни принципи и правова държава

26 ноември 2025 | 21:09
Илияна Йотова беше гост на тържественото отбелязване на 35-годишнината на катедра „Политология“ в Университета за национално и световно стопанство

Вицепрезидентът: Бюджетът за 2026 г. ще бъде приет без диалог и с безпрецедентно арогантно отношение на властта

26 ноември 2025 | 20:08
Вицепрезидентът подчерта, че с диалог и желание бюджетът е можело да изглежда по друг начин. „Не вярвам в мантрата, че това е единственият възможен бюджет. Можеха например да се намерят по-добри формули, за да не убиваме малкия и средния бизнес“, подчерта Йотова.

Президентът: Нарушаването на върховенството на правото и баланса между институциите неизбежно подкопава устоите на демокрацията

25 ноември 2025 | 19:07
Държавният глава Румен Радев проведе среща с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия проф. д-р Щефан Харбарт

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки