НОВИНИ

Президентът Плевнелиев: Много преди да бъде извоювана политическата свобода, читалищата се превърнаха в училище по гражданско образование

2016-05-12 18:11:00

Много преди да бъде извоювана политическата свобода на България читалищата се превърнаха в училище по гражданско образование, в което се обсъждаха всички важни национални каузи – за езика, за независимостта на църквата и на държавата. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев по време на честването на 160-годишнината на читалищното дело в България в НЧ „Добри Войников“ в Шумен.

„Горд съм, когато виждам, че днес народните читалища са обърнати не само към миналото, но и към бъдещето. Живеем в години на бурен технологичен напредък, коренно променящ всички аспекти на нашия живот.
 
Росен Плевнелиев изрази благодарност към делото на днешните народни будители – читалищните дейци.
 
„Уверен съм, че само хора с чисти сърца и родолюбиви помисли могат да устоят на трудностите и да вършат прекрасно тази полезна за народа ни дейност. Вие подпомагате развитието на едно отговорно общество, на едно ново поколение образовани, мислещи и толерантни личности. Вие подготвяте достойни граждани, които помагат, създават и променят страната към по-добро“, заяви още държавният глава пред читалищните дейци.
 
Президентът Плевнелиев, който е патрон на честванията на юбилея на НЧ „Добри Войников“, връчи Почетния знак на Държавния глава на председателя на духовното средище Николай Николов.
 
По-рано през деня президентът се срещна с млади таланти, носители на международни признания в областта на програмирането и тяхната преподавателка Бисерка Йовчева. Росен Плевнелиев покани младите информатици да реализират идеите си чрез „София тех парк“, за да развият възможностите си.
 
„Лабораториите в „София тех парк“ са на световно ниво, там би следвало да започнат да се изпълняват проекти на млади таланти. Знаейки колко е трудно да се осигури финансиране, трябва да намерим начин да реализираме вашите проекти“, посочи държавният глава.
 
„Това, което трябва да постигнем в държавата, е много по-тясно взаимодействие с частния сектор. Нека има частни школи, частни университети. Държавата обаче трябва да бъде близо до стартиращите бизнес проекти, да дава, защото иначе няма как да получи. Трябва частната инициатива да върви напред – може да е образователна, може да е предприятие“, добави президентът.
 
Росен Плевнелиев гарантира, че президентската институция ще бъде отворена за младите информатици и техните проекти.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът към състава на 3-та авиационна база – Граф Игнатиево: Вие сте елит и трябва да имате това самочувствие

21 юли 2026 | 14:02
Върховният главнокомандващ на Въоръжените сили се запозна с дейността на авиобазата

Президентът Йотова: Евентуално разполагане на американски самолети у нас не би направило България част от военните действия в Иран

21 юли 2026 | 13:01
По думите й, американските самолети, за които САЩ са поискали престой, няма да извършват каквито и да било действия в българското въздушно пространство. Държавният глава все пак изрази надежда за спазване на примирието в Близкия изток.

Държавният глава: България може да бъде сред авторите на споразумение за мир в Украйна заедно с европейските партньори

20 юли 2026 | 12:12
Трябва да говорим пред света с единен глас. Само така можем да отстояваме националните си интереси и приоритети, да печелим доверие и да утвърждаваме авторитета на страната ни, заяви Илияна Йотова на Годишната конференция с извънредните и пълномощни посланици и постоянните представители на България

Президентът Йотова в Карлово: За чистата и свята република на Левски трябват още дружни усилия и непримиримост към кривиците

18 юли 2026 | 22:10
Държавният глава участва в тържественото отбелязване на 189-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки