НОВИНИ

Росен Плевнелиев пред сънародници в Буенос Айрес: Движим се в правилната посока, България се развива и модернизира

2016-02-04 09:33:00

Пътят на България към демокрация и пазарна икономика след падането на тоталитарния режим можеше да бъде по-кратък, но се движим в правилната посока. България се развива и се модернизира. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев пред близо 150 представители на българската общност в Аржентина. Държавният глава пристигна на двудневно официално посещение в Буенос Айрес, където ще се срещне с президента на страната Маурисио Макри и с представители на бизнес средите на Аржентина.

Визитата на българския президент ще протече в контекста на 85-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между България и Аржентина и е първата на най-високо равнище от страна на държава членка на Европейския съюз след избирането на Маурисио Макри за президент на Аржентина.

Пред сънародниците ни президентът Росен Плевнелиев открои четири големи постижения на България за изминалите 25 години – развитието на българската парламентарна демокрация, членството в Европейския съюз и в НАТО и възможността на българите да пътуват свободно в Европа и в целия свят.

Държавният глава изрази благодарност на българите в Аржентина, че пазят българските традиции и развиват активна просветителска и родолюбива дейност и увери, че президентската институция се ангажира с проблемите на сънародниците ни зад граница и ще продължи да ги подкрепя във всяка родолюбива инициатива. За срещата с президента Росен Плевнелиев пристигнаха българи от провинциите Чако, Патагония, Кордова, Буенос Айрес. По данни на българските организации в Аржентина, сънародниците ни и техните потомци в Аржентина наброяват повече от 14 000 души.

В рамките на посещението на президента Росен Плевнелиев в Буенос Айрес ще бъде подписан Меморандум за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Република Аржентина за сътрудничество в областта на отбраната. В аржентинската столица държавният глава ще открие съвместен българско-аржентински бизнес форум в Търговската камара на Аржентина.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Гласувах за икономически и високотехнологично развита България с грижа и за най-уязвимите хора

19 април 2026 | 12:12
Държавният глава призова българите масово да упражняват правото си на вот

Обръщение на държавния глава Илияна Йотова към българския народ по повод изборите за Народно събрание

17 април 2026 | 19:07
Трябва да гласуваме, защото знаем, че след деня на изборите ще имаме нужда от силни хора, от силни лидери. Ще имаме нужда от силна външна политика - европейска, предвидима за нашите международни партньори, но и в интерес на българските граждани, посочи държавният глава.

Президентът: Институциите и политиците да се вслушват в гласа на интелектуалния ни елит, пожънал национална и световна слава

17 април 2026 | 14:02
Илияна Йотова удостои с висши държавни отличия дейци на науката и образованието

Държавният глава: Конституцията е гарант за правовата държава, обединява и пази своите граждани

16 април 2026 | 12:12
Президентът Йотова участва във Велико Търново в отбелязването на 35-ата годишнина от основаването на Конституционния съд на Република България и Деня на Българската конституция

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки