НОВИНИ

Росен Плевнелиев: Тероризмът започва там, където образованието се е провалило

2015-11-17 23:10:00

Всички сме шокирани от случилото се в Париж, но си даваме сметка, че тероризмът започва там, където образованието се е провалило. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев в словото си на церемонията за връчването на Годишните награди „Мениджър на годината 2015“. Президентът и участниците в събитието почетоха с минута мълчание паметта на жертвите от атентатите в Париж на 13 ноември.

„Искаме повече инвестиции и икономическа перспектива в България. Това обаче може да се случи само когато образованието успее. Ще имаме повече заетост само когато образователната реформа се случи и когато държавата застане на страната на бизнеса в съвместните ни усилия да дадем перспектива на младите да имат знания, но и умения“, каза държавният глава.

Росен Плевнелиев призова гласът на управляващите най-успешните компании в България да бъде чуван, а мениджърите да бъдат по-активни в обществения живот на страната. „Политиците трябва да се поучат повече от мениджърите, защото когато е трудно и тежко, мениджърите не крият проблемите и знаят, че начинът да решиш един проблем е да го посочиш. За съжаление, в политиката невинаги е така и проблемите се отлагат. Мениджърите знаят, че когато е трудно, дори едно грешно решение е по-добро от невзимането на решение. Липсата на решение създава несигурност и нестабилност“, посочи президентът Плевнелиев.

„Политиците трябва да чуят мениджърите и да действат като тях. Те трябва да взимат решения, да имат план, да повярват, че той е правилен и устойчив и да накарат другите да повярват в него. Така е в бизнеса, така трябва да бъде и в политиката“, подчерта държавният глава и апелира „политиците да бъдат оценявани не по казаното, не по отиграването на медийни ситуации, а по резултатите“.

На церемонията президентът увери, че бизнесът у нас ще има възможност да участва активно в изработването на бъдещата национална стратегия за развитие на България до 2030 година. Работата по дългосрочната визия за развитие ще започне в началото на следващата година под егидата на президентската институция, обяви президентът.

Приза на победител в осмото издание на конкурса „Мениджър на годината 2015“ държавният глава връчи на Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБАНК.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: С клетвата си като защитници на Родината и Хипократовата клетва военните медици поемат двойната отговорност на български офицери и лекари

18 октомври 2025 | 12:12
Президентът и върховен главнокомандващ участва в церемония във ВМА по дипломирането на третия випуск военни лекари, които получиха първите си офицерски пагони

Президентът Радев: Когато управляващите и политическата класа приемат закони, които разграждат държавността, всички ние трябва да я съграждаме отново

16 октомври 2025 | 11:11
Ако народните представители наистина са последователни в решенията, нека стигнат докрай и слязат от лимузините, за да могат най-сетне някои от тях да се запознаят със своите избиратели, заяви държавният глава пред журналисти

Президентът: Всеотдайността на студентите по медицина дава оптимизъм за бъдещето на здравната система

15 октомври 2025 | 19:07
Държавният глава участва в тържественото отбелязване на 80-годишнината на Медицинския университет в Пловдив

Вицепрезидентът удостои от името на държавния глава с орден „Св. св. Кирил и Методий“ китайския българист проф. Ма Сипу

15 октомври 2025 | 18:06
Илияна Йотова разговаря със студенти в Пекинския университет за чужди езици, в който от над 60 години се изучава специалност „Българистика“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки